Jak již náš web psal, na českém i slovenském internetu se začala šířit videa zachycující různé lidi, kteří používají cosi, co se ve videích popisuje jako „testovací výtěr covid-19“ (buď to trhají, nebo to dávají do kapaliny apod.), a následují tvrzení o tom, že tento materiál je „živý“ a že to jsou v podstatě červíci („morgellony“), kteří se tímto způsobem dostávají z testovací tyčinky do našeho organismu. Touto nesmyslnou teorií se například zabývala i agentura Reuters.

„Tzv. morgellonská nemoc je neprokázané onemocnění kůže, které lékařská věda dosud nezařadila mezi oficiálně uznávané nemoci a jež někteří lékaři popisují jako bludnou parazitózu, tedy chorobnou představu o napadení parazity. Jde o to, že si člověk, jenž tímto syndromem „trpí“, začne stěžovat na to, že mu z kůže nebo z boláků vylézají barevná vlákna. Syndrom byl poprvé popsán v roce 2002, pojem „morgellony“ se začal používat podle termínu, který údajně užil ve svých dokumentech jeden lékař ze 17. století,“ píše Deník.cz.

Existencí těchto červíků se v minulosti zabývala například i americký úřad CDC. V žádném vzorku, který byl odebrán těmto pacientům nebyl zjištěn žádný parazit. Většina vzorků shromážděných z kůže pacientů byla složena z celulózy, jednalo se tedy o vzorky pravděpodobně bavlněného původu.

První případ byl diagnostikován v roce 2002. Tehdy Mary Leitaová vytáhla z hnisajícího poranění, který měl na rtu její syn, tenkou nitku, která jí připomínala chmýří pampelišky. Malé mikroranky se velmi brzy začaly objevovat tomuto chlapci po celém těle. Pak z nich začala vycházet velmi zvláštní vlákna v bílé, černé a červené barvě. Chlapec si při tom navíc své matce stěžoval, že mu pod jeho kůží lezou brouci. Matka se postupně obrátila na 8 lékařů, kteří se nakonec shodli na tom, že je její syn zcela zdráv. Vlákna, která vycházela z jeho těla, podle nich pocházela z oblečení, která se k jeho poranění přilepila. Lékaři a psychiatři se v současné době domnívají, že vlákna, která se během prohlídky v rankách objevují, mají vnější původ. Prostě se přichycují na poranění, okraje jizev a strupech na pokožce. Pacienti se však domnívají, že je jejich nemoc úmyslně ignorována, protože na těchto lidech provádějí své utajené experimenty. Někteří z nich se dokonce domnívají, že nitky se objevují v důsledku genetických mutací, které vyvolává konzumace jídla s obsahem geneticky upravených organismů. Snaží se napadení parazity mermomocí zbavit. To vede k psychickým poruchám, které často dospějí do stadia sebepoškozování. Někteří si sami vytvářejí léze na kůži jako důkaz pro lékaře.

Například sociolog Robert Bartholomew dokonce poznamenal, že tzv. „morgellonská nemoc“ je první přenositelnou nemocí přes internet. Podle této hypotézy se lidé s bludnou parazitózou vzájemně přesvědčují a tuto myšlenku nutí ostatním lidem s podobnými příznaky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.