Již náš web psal, že se šíří fotografie, která má dokázat obrovské davy protestujících v Kanadě. Ačkoliv se jedná o 30 let starou fotografii z Moskvy, z účtu Severín Mráz měla přes 6 tisíc sdílení. Fotografie pochází z protestu proti Gorbačovovi v Moskvě a to v roce 1991. 

Fotografii někdo doplnil textem, že pochází z Kanady a že kvůli protestu utekla kanadská vláda. Ani to není samozřejmě pravda. CBC infomovala 29. ledna o tom, že premiér země Justin Trudeau se s rodinou z bezpečnostních důvodů přesunul mimo svou rezidenci na blíže nespecifikované místo v regionu hlavního města. Podle CBC Trudeau s rodinou zamířil na asi 4 kilometry od protestního shromáždění vzdálený Rideau Cottage do izolace, jelikož jeho dcera měla pozitivní test na Covid-19. 31. ledna Trudeau oznámil, že měl také pozitivní výsledek testu. Jeho údajný útěk tak pravděpodobně souvisí s pozitivním testem. Ostatní členové vlády pokračují ve své práci v centru města.

 Trudeau se vyjádřil i k protestu řidičů kamionů, přičemž zopakoval své stanovisko na podporu očkování a uvedl, že demonstranti nereprezentují postoj většiny kanadského obyvatelstva. 

Zdroj: AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.