I naši dezinformátoři si všimli protestní jízdy kanadských kamioňáků do hlavního města Ottawy poté, co Kanada a USA zavedly povinné očkování pro řidiče kamionů, kteří překračují hranice. Problém je však v tom, že počet kamionů a “masová” podpora “konvoje za svobodu” jsou pouze zbožným přáním konspirátorů. Drtivá většina kanadských kamionistů se k protestu “za svobodu” nepřipojila a nešlo ani o miliony a ani o desetitisíce kamionů, ale nanejvýš o stovky. Jen pro představu: Téměř 90 % kanadských kamionistů je očkováno a drtivá většina Kanaďanů podporuje korona opatření v zemi a tím i ochranu veřejného zdraví.

Některé příspěvky na Facebooku tvrdí, že kamionů bylo 50 000 až 250 000. Mluvčí organizátorů konvoje Benjamin Dichter uvedl, že konvoj z Britské Kolumbie do Ottawy byl dlouhý 70 kilometrů. Tisková zpráva, ve které byl Dichter uveden jako kontaktní osoba, byla zveřejněna 26. ledna ve facebookové skupině Freedom Convoy 2022. Uvádělo se v ní, že „ačkoli náš počáteční konvoj (je) se odhaduje na 1 600 kamionů, tento počet se výrazně zvýšil na 36 000. Nyní se odhaduje, že počet těžkých nákladních vozidel směřujících do Ottawy se blíží 50 000.” Jedná se ovšem o hloupost. Podívali jsme se, jaké počty odhadovaly oficiální autority a ověřené zdroje. Samozřejmě počty kamionů se lišily, jelikož konvoj neměl v časovém sledu vždy stejný počet vozidel. Nešlo však o desetitisíce, ale nanejvýš desítky až stovky vozů. 27. ledna přejely kamiony přes Toronto, tamní policejní oddělení uvedlo, že: „V této chvíli nikdo neví, kolik je tam nákladních aut. V oblasti Toronta jich bylo asi 20 až 30“.

23. ledna CBC informovala, že do Ottawy směřovaly „stovky“ kamionistů. Regina Leader-Post 24. ledna oznámila, že „na základě odhadů organizátorů“ se očekává, že v ten den přes město Saskatchewan projede asi 1200 nákladních aut. Provinční policie v Ontariu uvedla, že konvoj, který ten den dorazil do Winnipegu z Thunder Bay, zahrnoval 113 nákladních aut. Podle údajů policejního úřadu v Kingstonu to bylo 17 tahačů a 103 tahačů bez přívěsů.

Tvrzení, že jde o masovou akci kanadských kamioňáků není pravdou. Téměř 90 % tamních kamionistů je očkováno. Od tohoto protestu se distancuje i organizace sdružující kamionisty Canadian Trucking Alliance, která se od protestu důrazně distancuje. „Žádáme kanadskou veřejnost, aby si byla vědoma toho, že mnozí lidé, které vidíte a slyšíte ve zprávách médií, nemají spojení s kamionovým průmyslem,“ uvádí se ve zprávě.

Průzkumy veřejného mínění v Kanadě neustále prokazují silnou podporu opatřením veřejného zdraví k omezení šíření koronaviru, která většinou uvalily provinční vlády, z nichž mnohé vedly konzervativci. Více než 77 procent Kanaďanů je plně očkováno. Kanadský premiér Trudeau nazval demonstranty malou okrajovou menšinou.

Policie v Ottawě po protestech zahájila vyšetřování po několika incidentech, včetně objevení se vlajek s hákovým křížem a záběrů ženy tančící na hrobě neznámého vojáka. Ministryně obrany Anita Anandová uvedla, že incidenty jsou „odsouzeníhodné“. Ottawská policie ve svém příspěvku na Twitteru uvedla, že v současnosti probíhá „několik“ vyšetřování „znesvěcení“ více památek v hlavním městě, jakož i „výhrůžného/nezákonného/zastrašujícího chování vůči policii/městským pracovníkům a jiným jednotlivcům.“

Fotografie ze Sovětského svazu znovu v akci

Účet pod názvem “Ibrahim Maiga” dlouhodobě publikuje dezinformace na různá témata, nejčastěji se týkají pandemie koronaviru. Nyní účet publikoval fotografii, která měla vzniknout v kanadské Ottawě v pondělí 31.1.2022 v souvislosti s masovými protesty proti mimořádným opatřením a “falešné pandemii”. Je to lež. Fotografie pochází z roku 1991 z Moskvy, kdy se půlmilionový dav rozhodl demonstrovat proti tehdejšímu prezidentu Gorbačovovi.

Zdroj: Polícia SR


author