Asi nemusíme dlouho rozepisovat, že včera Lubomír Volný vyvolal potyčku s Tomášem Hanzelem, který mu při jednání poslanecké sněmovny vypnul mikrofon kvůli tomu, že jej Volný urážel. Připomeňme, že Volný v minulosti šířil nepravdivé zprávy například o exprezidentovi Václavu Havlovi. Před několika dny Volný na Facebooku zveřejnil informaci, že prý v Německu budují koncentrační tábory, kam přesunou lidi nedodržující restrikce, podporoval také Donalda Trumpa, kterému podle Volného v USA ukradli volby. Kromě toho rovněž obchoduje s chudobou. Pronajímá totiž Romům byty ve svých domech za přemrštěné částky a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení.  

Jen co dozněl křik násilné hádky, kterou v Poslanecké sněmovně rozpoutal poslanec Lubomír Volný, začaly po sociálních sítích kolovat tematické vtípky. Jedním z nich je koláž, která napodobuje grafiku CNN. V grafice se chabou angličtinou píše, že „Čeští fašisté útočí na pražský Kapitol. Prezident Biden neprodleně volal českému vůdci Angele Merkel.“  V pravém horním rohu pak místo mapky označující Českou republiku mapka zvýrazňuje Maďarsko. Tento vtip sdílel například i předseda Trikolóry Václav Klaus mladší. Opomněl však upozornit, že se jedná o vtip a část lidí fotomontáž bere skutečně vážně. Za dvě hodiny měl nesmysl přes tisíc sdílení. Americká CNN se zatím případu nevěnovala.

„CNN používá jiný font nadpisu témat. V CNN umí anglicky a nepoužívají czenglish. V CNN nevkládají mapy do záběrů, ale mají je v samostatném graficky odděleném okénku. V CNN vysílají pořad Situation Room v jednom z nejatraktivnějších časů, kde se nyní plně věnují domácím událostem kolem inaugurace prezidenta a covidu. Logo CNN je bílé – signalizuje tedy americkou verzi, která je opravdu výrazně zaměřená na jejich domácí témata. Logo CNN mezinárodní, kam se občas ČR dostane, je červené,“ shrnuje Filip Horký.

I přesto tuto fotomontáž berou někteří vážně. „Neměla by CNN dostat ban minimálně na týden? Tak jako já, když jsem kdysi napsal do komentářů, že Biden s Kamalou zlikvidují v USA demokracii a bělochy. Mimochodem, ejhle, Biden prohlásil něco o omezení bílé rasy,“ ptá se Petr Pučán. „Tímto výrokem americký prezident urazil celou českou republiku. To neví že nejsme součástí Německa?“ ptá se pro změnu Ivona Vašíčková.

AKTUALIZACE 22. LEDNA 2021 11:47: Václav Klaus mladší se za svůj status později omluvil.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.