Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

Ne, Areplivir není ověřený lék proti COVID-19

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Neuvěřitelných 13 tisíc sdílení měl příspěvek, který tvrdí, že existuje ověřený a bezpečný lék proti COVIDu-19. Po 10 hodinách od užití je že prý člověk zdravý a de facto mu nic není. Má se jmenovat Areplivir a na obrázku je jeho ruské balení od společnosti Promomed.

Areplivir, tedy Favipiravir je japonský lék (antivirotikum) na chřipku. O jeho možné účinnosti i proti covidu se mluví přinejmenším od března 2020. Od té doby proběhlo několik klinických studií a to včetně ruské studie. Podle asi nejčerstvějšího odborného přehledu to vypadá tak, že na úmrtnost covidu nemá tento lék bohužel žádný statisticky významný účinek.

Za autorem hoaxu byla i slovenská policie. Autor řekl, že text jen zkopíroval od jiného uživatele z Facebooku. „Ani jedno slovo jsem já nenapsal, tento lék jsem nikdy v životě nevyzkoušel a nevím o jeho účincích,“ zněla parafráze výmluv Ivana Barteka. Autor statusu pokračoval v alibizmu i dál, když policii řekl, že jediné, co udělal, bylo přiřazení fotografie k textu, kterou našel na internetu. Když se policisté ptali na konkrétní osobu, na kterou se vymluvil, že od ní jen všechno zkopíroval, řekl, že neví kdo to je, i když ji má mezi svými přáteli.

Že v Rusku není k dispozici žádný zázračný lék dokazuje i velmi špatná epidemiologická situace. Moskva se musela vrátit k tvrdým protikoronavirovým opatřením, protože situace v metropoli je stejně jako v mnoha dalších částech Ruska opět velmi špatná. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví oznámilo nový rekord: 1036 zemřelých na covid-19 za den a přes 36 tisíc nakažených. Nejvíce od začátku pandemie loni na jaře.

Ruská vláda nenařídila povinné očkování a pouze se v kampani v médiích a na billboardech snaží lidi přesvědčit, aby si vakcínu nechali píchnout. Výsledek je ale špatný, proočkovanost populace činí zhruba 32 procent. Vakcínu Sputnik V dostalo 45 milionů ze 144 milionů obyvatel.

Zdroj: Polícia SR

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

2 hodiny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

10 hodin ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

1 dnem ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

2 dny ago

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

2 dny ago

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google