Neuvěřitelných 13 tisíc sdílení měl příspěvek, který tvrdí, že existuje ověřený a bezpečný lék proti COVIDu-19. Po 10 hodinách od užití je že prý člověk zdravý a de facto mu nic není. Má se jmenovat Areplivir a na obrázku je jeho ruské balení od společnosti Promomed.

Areplivir, tedy Favipiravir je japonský lék (antivirotikum) na chřipku. O jeho možné účinnosti i proti covidu se mluví přinejmenším od března 2020. Od té doby proběhlo několik klinických studií a to včetně ruské studie. Podle asi nejčerstvějšího odborného přehledu to vypadá tak, že na úmrtnost covidu nemá tento lék bohužel žádný statisticky významný účinek.

Za autorem hoaxu byla i slovenská policie. Autor řekl, že text jen zkopíroval od jiného uživatele z Facebooku. „Ani jedno slovo jsem já nenapsal, tento lék jsem nikdy v životě nevyzkoušel a nevím o jeho účincích,“ zněla parafráze výmluv Ivana Barteka. Autor statusu pokračoval v alibizmu i dál, když policii řekl, že jediné, co udělal, bylo přiřazení fotografie k textu, kterou našel na internetu. Když se policisté ptali na konkrétní osobu, na kterou se vymluvil, že od ní jen všechno zkopíroval, řekl, že neví kdo to je, i když ji má mezi svými přáteli.

Že v Rusku není k dispozici žádný zázračný lék dokazuje i velmi špatná epidemiologická situace. Moskva se musela vrátit k tvrdým protikoronavirovým opatřením, protože situace v metropoli je stejně jako v mnoha dalších částech Ruska opět velmi špatná. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví oznámilo nový rekord: 1036 zemřelých na covid-19 za den a přes 36 tisíc nakažených. Nejvíce od začátku pandemie loni na jaře.

Ruská vláda nenařídila povinné očkování a pouze se v kampani v médiích a na billboardech snaží lidi přesvědčit, aby si vakcínu nechali píchnout. Výsledek je ale špatný, proočkovanost populace činí zhruba 32 procent. Vakcínu Sputnik V dostalo 45 milionů ze 144 milionů obyvatel.

Zdroj: Polícia SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.