Web Arfa.cz kdysi poměrně úspěšného bulvárního novináře Ondřeje Höppnera vydal článek: „Nová, šokující statistika: V České republice letos ZEMŘELO MÉNĚ lidí než loni a výrazně méně než předloni. Počítání mrtvých: Proč výsledky naznačují, že není ani nebyla ŽÁDNÁ epidemie?“

Ondřej Höppner v článku přesně ukazuje, jak se nemá zacházet s daty. Už v úvodním obrázku se dopouští manipulace s grafem, kdy téměř totožná čísla znázorňuje mnohem menším sloupkem.  Höppner si však především vybírá ze statistik jen to, co se mu hodí. Ve zprávě Českého statistické úřadu se totiž dočteme i další údaje, které věc uvádějí na pravou míru. „Data za rok 2020 však budou postupně ještě aktualizována o další došlá statistická hlášení o úmrtí a i meziroční rozdíl se tak ještě bude měnit. Ve srovnání s průměrným počtem úmrtí během prvních patnácti týdnů roku za období let 2011–2019 (34 312 úmrtí) je letošní počet zemřelých jen lehce nadprůměrný (o 0,4 %),“ píše Český statistický úřad.

Kde bude „zakopaný pes“ vysvětluje graf počtu zemřelých v 1.–16. týdnu let 2018, 2019, 2020 a průměr let 2011–2019. Zatímco úmrtnost mladších lidí klesala, úmrtnost lidí nad 65 let a především nad 85 je značně nadprůměrná. „Úmrtnost mladších lidí mohla klesnout vinou různých karanténních opatření. Pokud se v období na nějakou dobu zastavil veškerý život, klesla úmrtnost například na silnicích nebo při různých sportovních aktivitách. Podle jiných statistik klesl i počet úmrtí souvisejících s výkonem povolání. Autor článku tedy srovnává nesrovnatelné,“ upozorňuje sociolog Václav Malý.

Höppner také tvrdí, že nárůst není znám ani v jiných zemích. Z analýzy listu Financial Times však vyplývá, že počet obětí koronaviru může být o 60 procent vyšší. Ten nepracoval s počty nahlášených obětí covid-19, ale s počty všech úmrtí v době pandemie ve 44 zemích, které srovnal s počty úmrtí v letech před pandemií. Statistiky o úmrtnosti v těchto státech uvádějí nárůst o 122 000 mrtvých, na nemoc covid-19 ale v těchto zemích podle oficiálních hlášení zemřelo „jen” 77 000.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.