Už jsme několikrát psali, že odpůrci EU je zveličováno hlasování v Evropském parlamentu, který si těsnou většinou odhlasoval memorandum vyzývající ke změně zakládajících smluv EU, které mohou vést k posílení práv EU. Jak již bylo napsáno, samotný Evropský parlament nemá pravomoci smlouvy měnit a musela by to udělat Rada EU.

Pokud Rada EU hlasuje o návrhu, který nepředkládá Evropská komise ani vysoký představitel, vyžaduje se k jeho přijetí tzv. posílená kvalifikovaná většina. Aby toho bylo dosaženo, musí pro něj hlasovat alespoň 72 % členských států – nejméně 20 z 27 členských států – a musí také zastupovat alespoň 65 % obyvatel EU. Je tedy silně nepravděpodobné, že by změny byly odhlasovány na půdě Rady EU. Proti budou totiž země jako Maďarsko, Slovensko a pravděpodobně i Česká republika. Návrh v evropském parlamentu prošel jen těsnou většinou. Pro návrh hlasovalo 291 poslanců, proti bylo 274 a 44 se zdrželo hlasování.

Nepravdivá však jsou i tvrzení, že by návrhy automaticky dělaly z EU federaci. Odpůrci EU například hovoří o funkci evropského prezidenta. Jak ovšem upozorňuje Český rozhlas, jedná se jen o přejmenovaní několika již existujících funkcí.

Nejkontroverznějším návrhem zřejmě je změna hlasování z jednomyslného na takzvanou kvalifikovanou většinou. Netýká se to však zdaleka všech oblastí. Odpůrci EU naznačují například, že by EU výhradně rozhodovala o daních či imigrační a zahraniční otázce. „Změna Smluv se má týkat i jednomyslnosti, kdy je záměr v některých otázkách zavést hlasování takzvanou kvalifikovanou většinou (tedy většinou 15 z 27 států, přičemž ale musí být splněna podmínka, že podporu vyjádřily země zastupující nejméně 65 procent celkového počtu obyvatel EU). To ale není případ zmíněné unijní imigrační a daňové politiky. A v zahraničních otázkách by se kvalifikovanou většinou rozhodovalo například jen o sankcích,“ píše Ověřovna Českého rozhlasu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.