Je mediálně známo, že na Ministerstvu pro místní rozvoj uvažují o aplikaci, která by nahradila některé papírové doklady. Například občanský průkaz, zdravotní průkaz nebo očkovací průkaz. Ostatně s tím počítá i zákon o evropských peněženkách digitální identity. Na webu Reportéři online nyní vyšel článek, že Ivan Bartoš chrání práva velkých digitálních společností (Big Techu) a ne ochránců lidských práv. Ochráncem lidských práv, se kterým prý Ivan Bartoš nechce jednat, se nazval ředitel organizace pro ochranu digitálních práv a soukromí Epicenter Works a viceprezident EDRi Thomas Lohninger.

“Ačkoli pochází z Pirátské strany, v tomto případě mnohem více naslouchal Big Techu a opravdu vůbec nenaslouchal zástupcům občanské společnosti,“ sdělil serveru Reportéři on-line v rámci natáčení dokumentárního pořadu televize V.O.X. Thomas Lohninger.

Ministerstvo se však brání, že to není pravda. Není prý například pravdou, že návrh neobsahuje žádná bezpečnostní opatření. „České předsednictví dojednalo společný přístup členských států EU k revizi nařízení eIDAS, které podpořily všechny členské státy jednomyslně. Text společného přístupu obsahuje několik úrovní, jak zajistit ochranu osobních údajů budoucích uživatelů peněženek. Zejména lze uvést povinnou certifikaci evropských peněženek digitálních identit, funkci selective disclosure, kdy uživatel bude rozhodovat, jaké údaje a komu je předá, tak i striktní požadavky na samotné vydavatele evropských peněženek digitální identity. Dostatečná ochrana soukromí byla jednou z důležitých priorit během projednávání a samotné přípravy návrhu revize nařízení eIDAS ze strany Evropské komise. Do finálního návrhu textu byl vložen požadavek na open source softwarových komponent evropských peněženek digitální identity,“ píše Martin Charvát, vedoucí komunikace digitalizace.

Není také pravdou, že za špatný návrh odpovídá česká vláda. „Finální podoba legislativy bude výsledkem kompromisu mezi švédským a potažmo španělským předsednictvím a Evropským parlamentem,“ dodává Charvát z projektu Digitální Česko.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.