V souvislosti s Novakem Djokovičem jsme psali o fenoménu bosenských pyramid. Právě tenista je propagátorem této teorie, která je však naprosto nesmyslná. V Bosně žádné pyramidy nejsou, jsou to přírodní útvary známé jako flatirony. Jedná se tedy o shluku přirozených kopců, které se nacházejí v oblasti Visoko ve střední Bosně a Hercegovině. Pravdou je, že na kopcích se nachází i skutečná archeologická naleziště stará ovšem jen několik tisíc let a pozůstatky středověkého hradu. Archeologové jsou naštvaní, že zastánci pseudovědecké teorie o pyramidách skutečná archeologická naleziště ničí a tím ztěžují práci vědcům.

I v české prostředí některé bulvární servery píší o teorii jako o faktu. Jde jmenovat například magazín Dotyk, ale teorie zazněla i v Objektivu České televize. “Před rokem 2005 o nich nikdo neslyšel, nikdo jim nevěnoval pozornost; dnes se k nim sjíždějí turisté z celého světa. Chtějí je vidět, nabít se energií, najít novou cestu životem. Bosenské pyramidy… S jejich objevem, hodným pověstného „přepisování učebnic“, přišel původem bosenský soukromý badatel ze Spojených států Semir Osmanagić. Schopný byznysmen, který z několika kopců nad bosenským městem Visoko za pár let doslova „vypěstoval“ výnosný komerční fenomén a zhmotnění národní hrdosti, na které si místní nenechají sáhnout. To vše pod rouškou zdánlivě seriózního výzkumu, se kterým však oficiální věda nechce mít nic společného. Geologové, archeologové, egyptologové i historici celého světa jsou ve svém názoru zajedno. Údajné pyramidy v Bosně jsou jen obyčejné kopce,” napsal v článku Český rozhlas.  Asi nikoho nepřekvapí, že Osmanagić je členem Ruské akademie přírodních věd v Moskvě.

„Nezlobte se, já se k tomu nebudu vyjadřovat, je to samozřejmě přehnané,“ řekl serveru Lidovky.cz Miroslav Verner, uznávaný tuzemský archeolog a bývalý šéf Českého egyptologického ústavu, v jehož čele strávil 25 let. O něco sdílnější byl jeho kolega Jaromír Krejčí, dlouhodobý specialista na egyptskou archeologii.

„Při bližším seznámení se s vědeckými reporty, které se touto problematikou zabývají, je evidentní, že visocké ‚pyramidy‘ představují formace, které vznikly během geologických procesů a byly posléze erodovány hluboko v minulosti,“ vysvětlil Krejčí. Existence bosenských pyramid byla dle jeho slov několikrát vyvrácena experty v oboru geologie i archeologie. „Také bloky takzvaného betonu představují geologické vrstvy s pravidelnou odlučností,“ doplnil s tím, že se nejedná o jediný rozpor v interpretaci. Na anglické wikipedie lze nalézt heslo, které se podvodu věnuje. Jsou zde uvedeny desítky studií na toto téma.

Ezoterici věří, že na vrcholu hory Visočica stávalo kdysi hlavní město – Grad – kde sídlil král. Věří také v existenci jakých si energetických zón. Kopce jde přirovnat k těm v Českém středohoří. I tyto kopce mohou z určitých úhlů vypadat jako „pyramidy“. Každý, kdo vystoupil na nějaký kopec v Českého středohoří (Milešovka, Lovoš, nedaleký Říp…) ví, že jde o opravdu náročné výstupy. Vystoupat tedy na kopce kolem Visočice může mít ozdravný charakter. To je tak vše.

České středohoří

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.