Nadace Svědomí národa vydala další videorozhovor, který se stal velmi oblíbeným argumentem lidí odmítajících očkování. Komplexní analýzu náš projekt zveřejní později. Vladimír Čížek v něm hovoří o tom, že „ve své ordinaci vidí pacienty s následky po infekci i po očkování.“ Ve videu takřka nehovoří o tom, jakou ordinaci tedy provozuje. Tvrdí, že je „obyčejný doktor“.

Ve skutečnosti momentálně provozuje homeopatickou ordinaci. Je tedy zvláštní, proč lidé, kteří mají údajně následky po očkování proti COVID-19 nereklamují vedlejší účinky u SÚKLu a Ministerstva zdravotnictví a svěřují se homeopatovi. Stát se přitom stížnostmi na vedlejší účinky zabývá a s několika lidmi vede řízení, ve kterém posuzuje nárok na odškodnění. V případě neúspěchu se dotyční mohou odvolat k soudu. Pravdou je, že SÚKL k 1. listopadu 2021 evidoval 8684 podezření na alergickou reakci po podání vakcíny proti COVID-19.  V 5990 šlo o horečku, únavu nebo pocit horka.

Vladimír Čížek už tedy není jen „obyčejným doktorem“. V ordinaci provozuje homeopatii a léčí tzv. „Bachovými esencemi“. Homeopatie je léčebná metoda alternativní medicíny, která je považována za pseudovědu. V roce 2019 Nejvyšší správní soud rozhodl, že na homeopatii nemůže být nahlíženo jako na lékařskou službu. Bachova květinová léčba je poddruhem homeopatie. Bachova léčba je jakási varianta homeopatie, která používá „esence“, výluhy květů některých rostlin. Metoda je zaměřena primárně na léčbu duševních poruch, které jsou podle Bacha příčinou i všech chorob fyzických. Přesný způsob výroby není znám, neexistují ověřené studie, které by dokazovali účinnost. „Lék je neškodný, ale značné nebezpečí pro pacienta spočívá v zanedbání řádné léčby, zejména proto, že metoda je doporučována jako spolehlivě účinná u všech chorob, a také proto, že masivně propagovaný Bachův preparát č. 39, připravovaný ze směsi 5 koncentrátů, tzv. „Rescue Remedy“, je určen pro první pomoc i u akutních, životu nebezpečných stavů, při šoku, úrazech, infarktu, mrtvici, delirium tremens atd. Absurdnost metody dosvědčuje i způsob použití léku v těchto případech – má se vtírat za uši,“ píše Sisyfos.

Čížek už je autorem petice „Výzva lékařů a odborníků zabývajících se problematikou nemoci Covid-19“. Ve skutečnosti však většina podepsaných „odborníků“ působí v oblast alternativní (celostní) medicíny. „Z jedenácti signatářů jsou tři homeopaté a tři další jsou nositelé Bludného balvanu. Nadpoloviční většina pábitelů zpochybňuje přinejmenším kritický úsudek zbývajících pěti signatářů,“ zhodnotil Sisyfos.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.