Policisté obvinili kvůli rasistickému článku o tragickém požáru v Bohumíně a dalším činům jednačtyřicetiletého muže z extremismu. Jedná se o Radka Veličku, který je šéfredaktorem Vlasteneckých novin, kde text vyšel. Doména Vlasteneckých novin je navíc registrována na spolek Česká expedice a Česká informační agentura. V obou spolcích (1, 2) je Velička předsedou.

Radkovi Veličkovi se již v textu věnovali Čeští elfové. Velička se profiluje na svém webu jako někdo, kdo uznává tradiční hodnoty židovsko-křesťanské kultury. Konkrétně se považuje za konzervativce, který se přiklání k vlasteneckým hodnotám. Pro představu: dvě z jeho čtyř knih se jmenují “Likvidace bílé rasy” a “Havloidi – Těžký život v zemi ovládané sektou”.

„Trestnou činnost muž začal páchat v polovině loňského roku,“ řekl o Veličkovi náměstek ředitele ostravské policie Antonín Řezníček. Podle něj se muž vyjadřoval k různým událostem. „Postupoval velmi sofistikovaně. Měnil jména a zkratky. K šíření svých textů využíval i sociální sítě,” řekl policista a dodal, že právě toto jednání kriminalistům komplikovala vyšetřování.

„Jde o desítky případů, kdy se vyjadřoval hanlivě k událostem ve světě či v České republice. Schvaloval například to, že někdo zemřel. V textech dokonce vyhrožoval orgánům státní moci, policistům či členům vlády,“ řekl. Nakonec muže obvinili ze čtyř trestných činů – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Při domovní prohlídce policisté zajistili velké množství písemností. Vše se bude vyhodnocovat, například zda texty nemají extrémistický obsah. Jednalo se například o knihy.

Kromě toho spravuje Velička ještě dva weby. Jednak svou stránku, kde vystupuje jako konzervativec, a pak server Bez politické korektnosti, která se ani nepokouší hrát si na nějaké zpravodajství. Je to jenom sbírka tendenčních textů se sbírkou podivných obsesí.

Vede rovněž web “Pravda o zrůdě”, kde opět vulgárním a šíleným způsobem píše o exprezidentovi Václavu Havlovi. Patrně nemá cenu vyvracet nesmyslné nadávky na Havla, kdy Velička uvádí, že je vrah, homosexuál, kretén atd. Velička se snaží vzbudit pozornost a provokovat. „Ptal jsem se Veličky, proč vlastně není podepsán pod svými texty na webu Pravda o zrůdě (či Vlasteneckých novinách). Odpověděl jednoduše “protože nejsem”. Je to ovšem dost zbabělé psát anonymně takové texty, případně je podepisovat fiktivními osobami. Je přece jednoduché dohledat, že Velička je jednoznačně uveden jako majitel domén,“ podotýká analytik Pirátů Janusz Konieczny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.