Na sociální síti Facebook má tisíce sdílení video projektu KTV. Toto video rozebírá přeřeknutí nebo nepravdivé tvrzení Adama Vojtěcha, které vyřkl v Událostech 26. května 2021. Redaktorka Událostí se ministra ptá, jak se poučil z doby, kdy opouštěl ministerstvo (21. září 2020). Ministr pak vzpomíná na konec léta 2020 a říká: „V té době koronavirus prakticky nikdo neprodělal, případů byly maximálně stovky“.

Existují dvě teorie. Buď se staronový ministr Adam Vojtěch přeřekl a myslel, že byly stovky záchytů denně, nebo lhal. Ministr tedy odstoupil 21. září 2020. Ten den bylo podle záznamů Ministerstva zdravotnictví ČR zaznamenáno 1 476 záchytů. Den před tím 984, ale například 17. září 2020 se jednalo o 3 124 záchytů. Další možností je, že ministr Vojtěch měl na mysli počty nemocných v nemocnicích. V den, kdy odcházel, bylo v nemocnicích 613 lidí, z toho 113 ve vážném stavu. Počty nakažených v té době nebyly z dnešního pohledu velké. Situace se začala dramatizovat až na podzim.

Nevíme tedy, zda se jednalo o přeřek ministra Vojtěcha nebo vyřkl nepravdivou informaci, aby si obhájil, proč se tehdy nedělala žádná velká opatření. K zásadním opatřením totiž došlo až po krajských volbách v říjnu 2020 (1, 2).

Druhá věc je, jak k přeřeknutí nebo k nepravdivému výroku přistupuje KTV. Projekt se výroku chytil a rozvedl ho do monstrózních rozměrů jako obří podvod. Tento výrok byl pronesen v živém vstupu v TV v rámci rozhovoru, nejedná se o nějaké oficiální vyjádření. „KTV je amatérský audiovizuální zpravodajský a žurnalistický projekt,“ který se staví už delší dobu na stranu dezinformátorů bagatelizujících onemocnění COVID-19. Publikuje například rozhovory s Lubomírem Volným. Za projektem stojí Ivan Smetana z Frýdku – Místku, který chce kandidovat na prezidenta v roce 2023. „Pavel Novotný, starosta městské části Praha-Řeporyje, dělá show, která je místy za hranicí vysílání před 22 hodinou. Já dělám show jiným způsobem,“ píše v popisku své osoby na blogu Idnes.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.