jednou náš web psal, že dezinformátoři zneužívají i dočasný nedostatek některých léků v lékárnách a svádí to na českou pomoc Ukrajině. „Proč že chybí léky? Pokud jste nezaznamenali tak 22.11. naše vláda poslala 10 plně naložených kamiónů s léky na Ukrajinu,“ stojí v jednom takovém příspěvku. Tyto výkřiky se šíří různými formami. Náš web upozornil, že v lékárnách chybí především přípravky pro děti, zatímco na Ukrajinu jsou posílány léky pro dospělé. K celé věci se nyní vyjádřilo i Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

„Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyslalo ve spolupráci s darujícími společnostmi již deset kamionů léčivých přípravků do centrálního skladu humanitární pomoci v Polsku,“ potvrzuje mluvčí resortu Ondřej Jakob. Že by ale dodávky vedly k nedostatku v českých lékárnách, ministerstvo zdravotnictví odmítá. „Současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí, protože žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh a v České republice nechybí. Nedostatek léčiv je problém celoevropský, nepotýká se s ním pouze Česká republika,“ upozorňuje Jakob.

Na Ukrajinu podle ministerstva směřovaly jiné typy léků, než jaké v lékárnách aktuálně chybí a jsou poptávané. „Konkrétně se jedná o léčivé přípravky pro využití v urgentní medicíně, vhodné na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, léčbu šokových stavů, srdečních onemocnění a dalších potřebných léků, které byly vyžádány ukrajinskou vládou,“ upřesňuje Jakob.

Není také pravdou, že na Ukrajinu mířila nějaká dodávka v listopadu. „První dodávky na Ukrajinu směřovaly už v březnu, krátce po vypuknutí války. V květnu už šlo podle veřejně dostupných informací ministerstva zdravotnictví o pátou dodávku a další následovala během července,“ zjistili redaktoři z projektu Ověřovna Českého rozhlasu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.