Dezinformátoři zneužívají všeho. V diskuzích se nyní začíná zneužívat i nedostatek léků pro děti, především nedostatek sirupů a čípků proti horečce. Podle některých dezinformátorů v diskuzích to je zapříčiněno i tím, že Česká republika darovala na Ukrajinu několikrát léky.  „Jde například o přípravky na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů a léčbu šokových stavů. Dále léky na srdečních onemocnění a dalších, o které požádala ukrajinská vláda,“ psalo v článku z 1. července.

Jenže nikde samozřejmě není napsáno, že se jednalo o léky proti tlumení bolesti (a horečce) u dětí. Náš web kontaktoval ministerstvo zdravotnictví a to nám potvrdilo, že šlo především o základní léky. Těch je v lékárnách dostatek. Nutné také dodat, že lékový úřad vyjednal mimořádnou dodávku 350 tisíc balení sirupů a tak by se situace měla co nejrychleji vrátit do normálu.

Faktem také je, že výpadky ve výrobě těchto léků jsou celosvětové nebo při nejmenším celoevropské. Netýká se to tedy zdaleka jen České republiky. Problém také je, že mezi maminkami vznikla určitá panika a mnoho z nich si nakoupilo několik balení dopředu a tak vznikl nedostatek v lékárnách.  Paradoxní také je, že v květnu se pro změnu šířily dezinformace, že ČR posílá na Ukrajinu jen zbraně a ne léky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.