Na sobotu se chystá v Praze další demonstrace. Je svolávána čerstvě vzniklým politickým hnutím „Občanské hnutí“, které se míní účastnit i voleb do Poslanecké sněmovny. Demonstrace je svolávána proti povinném nošení ochrany úst a nosu ve školách a proti testování dětí. Náš web se tedy snažil zjistit, kolik rodičů, kteří odmítají posílat děti do školy, je. Připomínáme, že lidé nesouhlasící s testováním mají možnost děti omluvit z výuky a dítě má zameškanou výuku omluvenou.

„V naší škole, kde mělo nastoupit na 1. stupeň sto deset dětí, bylo omluveno jedno. Konkrétní statistiky neexistují, ale co mám informace, jedná se o promile nebo nižší jednotky procent dětí, které jsou omluveny z tohoto důvodu. Domnívám se, že se jedná spíše o humbuk na sociálních sítích, těch dětí, které nedochází do školy, ačkoliv mohou, je minimum. Rodiče jsou v drtivé většině rádi, že děti mohou do školy,“  řekl nám Mgr. Václav Hlinka z Asociace základních škol, který je zároveň ředitelem Základní školy Na Líše na Praze 4. Podobná situace je však i v menších městech. Například v Kolíně se číslo pohybuje mezi 2-3 % omluvených žáků. V obcích kolem Kolína je pak číslo o něco vyšší, ale z pravidla se jedná i tak o jednotky případů a čísla se pohybují do 5 %.

Samotnou demonstraci, jak již bylo napsáno, svolává Občanské hnutí. Na sociální síti Facebook se na událost přihlásilo přibližně 600 lidí. Demonstraci bude moderovat například Denis Novák, který v minulosti šířil různé dezinformace. Předsedou hnutí je Pavel Krejčí, který se nedávno na jedné z demonstrací rozpovídal například o tom, že „globální elity vyhlásili lidstvu válku“, ale také o škodlivosti 5G sítí nebo o tom, že „celý COVID-19 je podvod“. Hnutí krátce předsedal Jiří Černohorský, který je znám tím, že například pořádal akce pro Ruské středisko vědy a kultury v Praze. Podobné demonstrace organizované tímto hnutím se konaly už v Brně nebo v Mělníce. Na akcích se v obou případech sešlo několik stovek lidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com