Poslední dobou je velmi slyšet o bývalé televizní a rozhlasová moderátorce Martině Kociánové. Bohužel i ona se zařadila mezi osobnosti šířící dezinformace. Sama Kociánová svůj rozchod s mainstreamovými médii vysvětluje tak, že „se jí vyrazil vlastní názor“, případně, že jí vedení v rozhlase řeklo, že „veřejnoprávní média přece musí vysílat pravdu“. Český rozhlas v roce 2016 zrušil pořad Kupředu do minulosti na Českém rozhlase Dvojka, který uváděla. Kromě široké základny fanoušků získal pořad i vědeckou anticenu Bludný balvan za „pavědecké díly“ například na téma zdraví a nemoci. Nyní pořad najdeme na internetu.

V případě webu Kupředu do minulosti, respektive stejnojmenné firmy Martiny Kociánové, jsou významnými obchodními společníky bývalý komunální politik v Praze Zbyněk Passer a majitel reklamní agentury Proximity Petr Šec. Nyní Kociánová kandiduje do Rady Českého rozhlasu. Rada ČRo má mít devět členů, aktuálně se vybírá nástupce za Petra Arenbergera, který Radu musel opustit kvůli svému – již ukončenému – ministerskému angažmá.

Nyní se Kociánová ve videu, které sdílel i Volný blok zaměřila na vakcíny proti COVID-19. V úvodu videa narazila na situaci v Číně, kde v červnu bylo 180 tisíc lidí uvrhnuto do izolace kvůli mutaci delta, která se přenesla i mezi očkované. Jenže v Číně se očkuje tamními vakcínami, které jsou proti mutacím méně účinné. Zatímco v Evropě se očkuje převážně mRNA vakcínami. Například data z Velké Británie ale ukazují, že vakcinace funguje, a to i proti mutacím. V zemi se rapidně šíří varianta delta, ale naCOVID-19 tam umírá daleko méně lidí než v zemích, kde není tak velká proočkovanost.

Dále ve videu naráží na to, že očkovaní mohou virus přenášet. To je pravdou, ale studie jasně dokazují, že v mnohem menší míře. Riziko přenosu snižují až o 90 %.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.