Nejčastějším mýtem, kterým se podporuje teze o údajné zbytečnosti očkování, je, že “očkovaný člověk se může nakazit a může to přenášet dále”. A navíc prý je velká pravděpodobnost, že bude asymptomatický, bez příznaků. Tedy, že z očkovaných se stanou bezstarostní přenašeči. Takové názory můžeme slyšet i z úst některých lékařů.

Ve skutečnosti to není pravda: Podle nejnovější studie z 30. června 2021 (Thompson 2021) je u osob s očkováním mRNA vakcínami riziko nákazy (i asymptomatické) sníženo o 90 %.

S oblibou se kritizují i Covid pasy (tzv. Zelený certifikát) jako diskriminační a kritizuje se tlak na očkování.

Je třeba si ale uvědomit, že Zelený certifikát neposkytuje pouze informace o očkování, ale také o provedených testech, či předchozímu prodělání rizika infekce.

Co se týká míry ochrany prodělání infekce před reinfekcí – zde je třeba ještě hodně studií. Zdá se, že ochrana je poměrně vysoká proti stejné variantě viru, proti jiným variantám však již vysoká být nemusí (advisory.com, news-medical.net). I o tři měsíce později stále není známá hladina protilátek a její korelace s mírou ochrany proti infekci nebo stanovena metodika měření – k tomu je navíc nutné zmínit, že se jedná o jeden typ protilátek (neutralizační), zatímco poměrně snadná vyšetření měří jiné typy (tzv. vázající protilátky). Jednotlivé testy protilátek pak mají potíže se standardizací těchto hodnot (ECDC, news-medical.net) .

Proto spoléhat se pouze na prodělání infekce nemusí být ideální. Výhodné může být, v případě prodělané infekce, mít alespoň jednu vakcinační dávku.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.