Nikolaj Starikov, ruský propagandista, obchodní šéf kremelské televize První kanál a aktuálně také propagátor navrácení sochy masového vraha a mučitele Dzeržinského na náměstí Lubjanka, kde sídlila Čeka a kde dnes sídlí její pokračovatelka FSB, se opět vyznamenal v kremelském tažení proti Evropě.

Na svém twitterovém profilu sdílel text blogera Alexeje Kočetova ze serveru Yandex s citací nadpisu „Jak zamrzá Evropa vydaná všanc alternativní energetice“. Původní článek i twitterový post obsahují jako hlavní upoutávku fotografii auta pokrytého ledem. Uvedená fotografie je převzata z fotobanky, je devět let stará, a nemá tedy nic společného s aktuální situací a s obnovitelnými zdroji.

Snímek, zachycující auto pokryté ledem na břehu Ženevského jezera, byl pořízen 12. února 2012, kdy ve Švýcarsku byly mrazy kolem -20 stupňů a vítr rozbouřil hladinu Ženevského jezera natolik, až jeho břehy a vše kolem nich pokryla souvislá vrstva ledu. Další fotografie z oněch dnů lze najít například na webu Die Welt.

Poznámka

Nikolaj Starikov, hochštapler v oboru historie a geopolitice (o jeho politologických nesmylech zde), je oblíbencem českých a slovenských prokremelských a konspiračních serverů a spolků (například Protiproud, Časopis šifra, Outsider media, Zvědavec, NWOO, Parlamentní listy, Hlavné správy, Nové slovo, Nová republika, Českomoravský slovanský svaz aj.) a členem Putinova národoveckého think-tanku Izborský klub. O Starikovových  lžích jsme již psali vícekrát, například zde, zde, zde (téma: Jan Palach a studený oheň) nebo zde (téma: okupace Československa v roce 1968).


author