Nikolaj Starikov, ruský propagandista, člen Putinova think-tanku Izborský klub, obchodní šéf televize První kanál, fušer do historie a geopolitiky (o jeho inferiorní „odbornosti“ v oblasti historie například zde), propagátor Stalina a všeho sovětského a také oblíbenec českých a slovenských prokremelských a konspiračních serverů a spolků (například Protiproud, Časopis šifra, Outsider media, Zvědavec, NWOO, Parlamentní listy, Hlavné správy, Nové slovo, Nová republika, Českomoravský slovanský svaz aj.) v říjnu sdílel tweet přispěvatele „Ruslana“ o mnichovském metru.

„Ruslan“ video nadepsal „To je mnichovské metro, dětičky, ne nějaká Moskva.“ Má tím být dokázáno, jak ubohé je metro v Mnichově v porovnání s ukázkovými stanicemi moskevského metra.

Další screenshoty z videa:

Jedná se ovšem o typickou ukázku kremelské propagandy, která má ruským prosťáčkům ukázat, jak je vše na Západě špatné a jak se nikdo nemůže rovnat s ruskými (a sovětskými) výdobytky (někteří sledující mu ovšem namítli, že jde o rekonstrukci).

Jak už to ale bývá drtivé většiny věcí, které píše a sdílí Nikolaj Starikov, jde o falešné tvrzení. Záběry, které „Ruslan“ ukazuje, pocházejí ze stanice mnichovského metra „Sedlinger Tor“, která je už více rok a půl v rekonstrukci (někteří sledující to také „Ruslanovi“ napsali). Ta má být dokončena až v roce 2022. Na stránkách mnichovského dopravního podniku jsou navíc fotografie původního provedení v porovnání s vizualizací záměru.

Nástupiště linek U3 a U6 – původní stav
Nástupiště linek U3 a U6 – cílový stav

author