Matouš Bulíř je doslova posedlý naším webem a snaží se za každou cenu dokázat, že se pleteme. Jako příklad lze uvést tvrzení, že jsme se dopustili manipulace, když jsme tvrdili, že v Polsku nedochází k mobilizaci do armády. Má to dokazovat to, že čtvrt milionu lidí půjde od 1. února do 30. dubna před odvodové komise, což prý má dokazovat mobilizaci. Je to však absolutní nesmysl.

Bulíř čerpá informace z webu Novinky.cz, kde se píše: „Od 1. února do 30. dubna budou komise zjišťovat jejich zdravotní stav, upřesní jejich kvalifikaci a klasifikaci. V případě vojenského konfliktu nebo živelní pohromy budou z civilních zaměstnanců, které bude armáda nejvíce potřebovat, povoláni specialisté, a doplní tak armádní personál.” Novinky se odvolávají na deník Fakt.pl.

Jinými slovy, v Polsku bude probíhat určitý předvýběr a zjišťování zdravotního stavu lidí v určitých profesích, pokud by byla potřeba mobilizace. K žádným skutečným povolávacím rozkazům k vojenské službě nedochází. Bulíř si totiž plete rozdíl mezi povoláním do armády a povoláním k branným komisím.

Takzvaná „Vojenská kvalifikace“ v Polsku je registrace potenciálních branců a dobrovolníků. Proběhla už v roce 2023 a nikdo z lidí odvedených před komisi nedostal povolávací rozkaz do služby v armádě. Polská armáda si těmito předvoláváními vytváří jen určité rezervy, kdyby se situace vyostřila a bylo třeba mobilizovat armádu. K žádné mobilizaci však (zatím) nedochází. Polsko původně počítalo i s velkým vojenským cvičením, do kterého by se zapojili i někteří civilisté. Od nápadu však nakonec ustoupilo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.