Následující příspěvek pochází ze semináře „Máme se bát sítí 5G?“ uskutečnil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR dne 1. července 2020. Konkrétně se jedná o příspěvek poslance Martina Jiránka (Piráti):

Přátelé, jako předseda podvýboru pro ICT a telekomunikace, se o téma sítí páté generace zajímám nejen z pohledu aukce kmitočtů na 4. operátora, ale možného vlivu na zdraví lidí a cílených manipulací kolem toho. I proto jsme dnes uspořádali seminář, kde jsme to 3,5 hodiny řešili. Jak to tedy vnímám a jaké jsem k tomu získal informace…
1. Celé téma je velmi složité. Elektromagnetickému záření a jeho vlivu na lidské tělo se v České republice dostatečně odborně věnuje a rozumí tomu jen několik málo lidí. Při vysvětlování je potřeba zabíhat i např. do kvantové fyziky a přednášky na to jsou prý opravdu dlouhé.

2. V základu lze říci toto. Vědci v oblasti výzkumu elektromagnetického záření po 70 letech výzkumů nepotvrdili v případě dodržování expozičních limitů dlouhodobé negativní účinky na zdraví. Tedy, že žádná studie neprokázala, že by televizní, mobilní či jiné záření, při dodržení limitů, nějak poškozovalo lidské zdraví. (viz. rozhovor s doc. Jelínkem a studie přiložená v komentáři).

3. “Česká i světová legislativa disponuje již od počátku dvacátého prvního století expozičními limity pro celý interval frekvencí neionizujícího záření, tedy od statických polí až po ultrafialové záření. Tyto expoziční limity jsou vystavěny na detailní znalosti interakce elektromagnetického pole a živé tkáně a jsou proto zcela nezávislé na technologii, která elektromagnetické pole generuje. Legislativa pro ochranu zdraví je tedy zcela připravena na nástup telekomunikační sítě páté generace.” Tedy, všichni operátoři v Evropě mají stanovené limity (hygienické normy), které velmi přísně kontroluje Český telekomunikační úřad a Hygienická služba. Tyto limity v EU pro širokou veřejnost jsou vždy nejméně 50krát nižší, než by podle mezinárodních vědeckých důkazů mohly začít mít nějaký vliv na zdraví.

4. Pro zajímavost přidávám, co dnes také zaznělo. Například televizní signál na frekvenci 700 Mhz, který dnes uvolňuje pásmo pro mobilní sítě (ten známý přechod na DVBT2), vyzařoval výrazně silněji, než nyní vyzařují mobilní sítě. Prostě na stejných frekvencích, kde poslední desítky let vysílaly televize, bude do budoucna fungovat mobilní síť, která bude v porovnání s televizními vysílači zářit s mnohem menší intenzitou. A další zajímavost, nová 5G síť díky své novější technologii bude v celkovém součtu znamenat pro uživatele ještě méně záření, než dělají současné 3G a 4G sítě. Dokáže totiž se signálem pracovat efektivněji a úsporněji.

Je velmi důležité tyto informace věcně a racionálně s veřejností komunikovat, dělat besedy a odpovídat a vysvětlovat. Pokud udržíme debatu, například o nastavení hygienických norem (expoziční limity) či nových vědeckých poznatcích na racionální úrovni, bude to ideální. Jakmile se debata zvrhne směrem k hoaxům, fake news a manipulaci lidí s cílem je vystrašit nebo jim prodat reklamu či výrobek, je to špatně.

Vysvětlení několika hoaxů:
1. 5G sítě opravdu nepřenáší koronavirus.
2. Japonsko opravdu nezakázalo 5G sítě, naopak se tam čile staví. Japonská vláda do rozvoje 5G sítí hodlá investovat asi 14 miliard dolarů, což je víc, než bude v Česku stát nový reaktor v Dukovanech.
3. Stejně tak nezakázalo sítě Švýcarsko. Veřejná debata o 5G se vede intenzivní, ale mají pokryto již víc jak 90 procent území.
4. Za mrtvé ptáky v Kanadě nemůže 5G, protože tam v době zveřejnění videa žádná síť 5G nebyla v provozu… atd.

Při možném hledání informací o 5G prosím postupujte racionálně. Pokud vám daný portál tvrdí, že 5G sítě rozšiřují konoravirus nebo že se v Japonsku nestaví, což jsou zcela jasné lži, pak ani další zprávy na daném portálu velmi pravděpodobně nebudou seriózní. Dokonce bych být vámi na daný portál přestal chodit, protože se vás správci daného portálu snaží zcela průhledně zmanipulovat či vystrašit a ještě se zesměšníte před svým okolím, když to budete sdílet.

Prostě klidně diskutujme nad zdravotními studiemi. To mi přijde pochopitelné a budu za tu diskuzi moc rád. Ale fakt nemá smysl se hádat nad očividnými hoaxy a manipulacemi.

A nejdůležitější na konec. Aktuálně se objevil totiž objevil vykutálený prodejce. Až vám bude nabízet lampu, která vás ochrání proti 5G (ovšem bez záruky, že vás opravdu chrání), tak ji za 48 000 korun opravdu nekupujte

Moc díky Patrik Nacher, Spotřebitelské fórum za spoluorganizaci semináře a zástupcům MPO, ČTÚ, panu docentu Bečvářovi z ČVUT a dalším účastníkům dnešního semináře za věcnou a racionální diskuzi.