V souvislosti s velkými zisky, které generuje společnost ČEZ, a vysokými cenami za elektrickou energii, se znovu šíří letitý hoax o energetické soustavě, kterou prý prodal ČEZ. „„Na TV Barrandov proběhl pořad J. Soukupa. Ten to teda rozsvítil !! Jednak rozkryl struktury státního podniku Vysokonapěťové energetické soustavy ČR, kdy nikdo nevěděl, že se oddělil od ČEZu. Ten byl napojen na soukromou firmu OSINEK a všichni na soukromou banku, kam tekly nekonečné miliardy veřejných prostředků. Protože šlo o soukromou banku, neskládala nikomu žádné účty,“ stojí v textu, který se začal znovu šířit. Text přitom pochází z roku 2018, kdy ho začal šířit politik SPD František Novotný.

Už tehdy se věci věnoval náš web. „Přes všechna slova na TV Barrandov stačí jeden pohled do obchodního rejstříku a hned je zřejmé, že tzv. ČEPS, tedy Česká elektroenergetická přenosová soustava, patří státu. Společnost má jediného akcionáře – stát Českou republiku. Práva akcionáře ve společnosti vykonává jménem státu jako věcně příslušný státní orgán Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ psali tehdy Čeští elfové.

Věci se nyní také věnovala agentura AFP. Tvrzení, že se přenosová soustava „tajně oddělila od ČEZu“, je nesmyslné. Na vyčlenění přenosové soustavy a jejím převodu pod kontrolu státu rozhodla valná hromada ČEZu již v červnu 1998. V srpnu téhož roku byla založena společnost ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava), jejímž jediným akcionářem je Ministerstvo průmyslu a obchodu.K rozhodnutí vyčlenit přenosovou soustavu z aktiv ČEZu došlo v důsledku harmonizace s evropskou legislativou. Česká republika se v té době připravovala na vstup do EU a v rámci příprav na vznik trhu s elektrickou energií bylo třeba provést tzv. „unbundling“ – tj. oddělit obchod, přenos, výrobu a distribuci elektřiny,“ zjistila AFP.

Podle mluvčí ČEZ Barbory Peterové byl převod přenosové soustavy do rukou státu schválen českou vládou v březnu roku 2002. Příspěvky na sociálních sítích označila za „naprostou lež“. „Tato strukturální změna české elektroenergetiky, která nás srovnala s okolními státy i na západ od nás, proběhla v roce 2002. ČEZ získal podíly v 8 distribučních firmách, stát naopak kontrolu nad strategickou přenosovou soustavou, tedy firmou ČEPS,“ sdělila Peterová v e-mailu 21. března 2023 agentuře AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.