Řetězovými e-maily koluje informace pocházející z TV Barrandov, která se týká společnosti Česká elektroenergetická přenosová soustava. Tento zavádějící text se snažil šířit člen SPD František Novotný na Facebooku. Ale bez úspěchu.

Text řetězového e-mailu:

„Na TV Barrandov proběhl pořad J. Soukupa. Ten to teda rozsvítil !! Jednak rozkryl struktury státního podniku Vysokonapěťové energetické soustavy ČR, kdy nikdo nevěděl, že se oddělil od ČEZu. Ten byl napojen na soukromou firmu OSINEK a všichni na soukromou banku, kam tekly nekonečné miliardy veřejných prostředků.

Protože šlo o soukromou banku, neskládala nikomu žádné účty. Prsty v tom měli kmotři ODS v čele s Patrikem Auliockým z Ústí n. L., Novákem a Ježkem všichni z Ústí n. L. Napojeno bylo hejno politiků z ČSSD i ODS ! včetně Gandaloviče. Ten je stále velvyslancem v USA. Točili se miliardy Kč z peněz obyvatel ČR. Všichni i politici to věděli a drželi ústa, protože z toho měli. Kteří no ti z ODS a ČSSD ! Ona soukromá banka byla akciovka s akciemi na doručitele, tedy utajení vlastníci a se sídlem na Kypru. Proč ? No aby se dobře kradlo ve velkém bez rizik.

O jaké peníze šlo : Každý spotřebitel platí měsíčně zálohy na odebranou el. energii. Z toho se odděluje velký podíl, který jde do podniku Vysokonapěťové soustavy a odtud do soukromé banky se sídlem na Kypru. Tunel jako hrom ale policie ani justice nekoná !“

Odpověď Českých elfů:

Přes všechna slova na TV Barrandov stačí jeden pohled do obchodního rejstříku a hned je zřejmé, že tzv. ČEPS, tedy Česká elektroenergetická přenosová soustava, patří státu. Společnost má jediného akcionáře – stát Českou republiku. Práva akcionáře ve společnosti vykonává jménem státu jako věcně příslušný státní orgán Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tzv. penězovody ČEPSu Babiš nezastavil. Naopak, sám Soukup ve svém pořadu upozornil, že ČEPS sponzoroval konferenci Babišova nakladatelství MAFRA. A jasně přirovnal praktiky současného premiéra k chování Topolánka nebo Sobotky. Zastírací manévr se tedy koná pouze v tomto emailu, protože jeho autor pozapomněl tuhle část reportáže zmínit. Konečně, podívejte se sami.

Takže, dráty jsou pořád státu, tak o čem Soukup vlastně mluvil? Je potřeba několik informací opravit: ČEPS vznikl v roce 1998, a ne 2001, jak říkal Soukup. V roce 2001 nedošlo k žádné privatizace, už jen proto, že jde o akciovou společnost, kterou dosud vlastní stát. Společnost Osinek byla v roce 2010 zrušená, přestože Soukup o ní mluví, jakoby pořád existovala, tedy v přítomném čase…Soukup mluvil o několika věcech, které namíchal do jednoho pořadu.

Mluvil o kauze s pozemky, na kterých stavěl ČEPS své elektrické vedení a díky kterým odškodnil jejich majitele, což byli tzv. kmotři napojení na ODS. O tom se psalo i v jiných médiích.

Kritizoval, že zisky ČEPSu by měly být použity pro investice a poukázal na to, že státní akciovka Ozinek těsně přes svým zrušením použila (z rozhodnutí státu) peníze na záchranu Českých aerolinek (ČSA). Tehdy v roce 2009 aerolinky zaměstnávaly téměř 5 000 lidí.

Dále mluvil o „soukromé bance (což může být jakákoliv banka vyjma ČNB), kde byly uloženy prostředky ČEPSu.  Nicméně v celé reportáži nezaznělo, že by se peníze v té soukromé bance ztratily. Soukup pouze kritizuje, že se o státní miliardy starala. Kdo? No, to nevíme, pravděpodobně měl Soukup strach před žalobou. Ale o tunel evidentně nejde.

Pokud státní ČEPS sponzoruje akce firem, které vlastní premiér, jaké přesně penězovody to Babiš zastavil? Vzpomene si někdo aspoň na jeden?


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.