Ostré reakce vyvolal protest proti vládním opatřením, který se konal minulý týden v Praze. Odmítači očkování proti novému koronaviru na sobě měli symbol Davidovy hvězdy, kterou museli nosit Židé v období nacismu. Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu odsoudily zneužití Davidovy hvězdy, kterou nacisté označovali židovské obyvatele, při páteční demonstraci v Praze proti vládním opatřením proti šíření nemoci covid-19.

„Popírače koronaviru a podporovatele Trumpa nenapadlo na demonstraci nic “chytřejšího”, než se přirovnat k Židům za doby nacismu. Jde o naprostou ztrátu lidské slušnosti a zneuctění památky obětí holocaustu,“ napsal například senátor Jiří Drahoš.

Jednou z organizátorek akce byla Lenka Tarabová. I ona si připnula tento symbol holocaustu. S okamžitou platností ji proto odvolalo vedení Liberce z funkce seniorské ombudsmanky. „Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání,“ vysvětlil náměstek primátora Ivan Langr. Podle něj je zneužití odkazu holokaustu mimo veškeré chápání. „V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky, to už není o svobodě myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ dodal. Funkce seniorské ombudsmanky je spojená s komunitním střediskem KONTAKT. „Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná,“ doplnil pro Libereckou drbnu ředitel Kontaktu Michael Dufek.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com