Bohužel se ukazuje, že na vlnu dezinformací naskakují i někteří lékaři. Obzvláště tristní je situace v odlehlých regionech ČR, kde je ještě poměrně nízká proočkovanost. A v těchto regionech dezinformacím věří z části i zdravotnický personál. Například v Přešticích působí jako lékařka pro děti a dorost MUDr. Anna Urbanová. Ta šíří nepravdivý narativ o experimentální vakcíně, a dokonce nesmysly o údajných rizicích neplodnosti po vakcíně. Pamflet se nyní stal populární na sociální síti.

Vakcína Pfizer, ani jiná proti COVID-19, nemůže způsobit neplodnost. Technicky je to nemožné. Takto nějak to vypadá v těle: protilátky vytvořené po očkování se nejen navážou na spike protein koronaviru, ale také na podobný protein Synytin-1. Tento protein hraje roli při budování placenty v děloze. Podle argumentace dezinformátorů, pokud je tento protein inhibován imunitní reakcí, může to vést až k neplodnosti.

„Obecně existuje řada důvodů, proč tato teorie nemůže být správná,“ řekl pro Deutsche Welle Udo Markert, vedoucí laboratoře zabývající se výzkumem placenty ve Fakultní nemocnici v Jeně. Podobnost mezi proteiny je extrémně nízká. Podle Markerta je to jen 0,75 procenta. „To je velmi málo,“ dodává vědec.

Další háček vidí Markert v samotné nemoci COVID-19: „Při onemocnění koronavirem dostane žena více takových bílkovin než při očkování. Tím pádem by koronavirová infekce představovala ještě větší riziko neplodnosti.” Mimochodem, podle Markerta neexistovala souvislost s neplodností u žen nakažených během epidemie SARS v letech 2002/2003. Spike protein patogenu byl v té době téměř totožný s proteinem SARS-CoV-2. Britská společnost pro plodnost rovněž uvádí: „Neexistují žádné důkazy ani teoretické základy, že by jakékoli z očkování proti koronaviru mělo jakýkoli vliv na plodnost žen nebo mužů.“

Do této chvíle se nevyskytla žádná známka toho, že by vakcíny proti Covidu měly negativní vliv na reprodukční zdraví žen, což potvrdila celá řada expertů a zdravotnických organizací. Nepravdivá tvrzení o tom, že vakcíny proti Covidu způsobují neplodnost, vyvrátila i agentura AFP zde, a tvrzení o údajných potratech v důsledku vakcinace zde.

V souvislosti s očkováním proti COVID-19 se objevuje stále častěji narativ, že vakcíny proti onemocnění COVID-19 jsou experimentální. Ve skutečnosti to samozřejmě není pravda.

Psali jsme o tom už v několika předchozích článcích. Je to na základě toho, že vakcíny byly (jen) podmínečně schváleny. Podmínečné schválení léčiva není nic nového. Například EMA takto schválila řadu léků. Rozdíl mezi schválením a podmínečným schválením je pouze ten, že společnost, která podmínečně schválený léčivý přípravek uvádí na trh, o něm musí reportovat další údaje.

„Zkuste si sami do Google/Seznamu/Centrum/whatever zadat Pfizer(/Moderna/Astrazeneca) vaccine safety study popř. animal study nebo phase 1(/2/3) study a jedny z prvních výsledků budou odkazy na vědecké žurnály, kde tyto studie vyšly. Pro zajímavost například Pfizer: Studie na zvířatech1. a 2. fáze3. fáze.

Podmíněné schválení, které je vakcínám uděleno, je zcela běžná praxe při zaváděný nových farmaceutických produktů během nouzových stavů. Neznamená to tedy, že by vakcína nebyla ozkoušená a je experimentální. Znamená to, že existuje důkaz o její účinnosti a bezpečnosti a její přínos převažuje risk a výrobce má povinnost monitorovat bezpečnost během nasazení na vlastní náklady a tato data pravidelně dodávat na příslušný úřad,“ dodává Antonín Šlajch z projektu Iluminátor.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.