Pražský hrad spustil na svém webu novou sekci „vyvracíme dezinformace“. Pokud čekáte, že zde naleznete například tiskovou omluvu za to, že Ferdinand Peroutka skutečně nikdy nenapsal článek „Hitler je gentleman“, čekáte marně.

Místo toho se hradní tiskové oddělení naváží do novinářů, kteří se snaží rozklíčovat některé kauzy. Například si v sekci Pro média přečteme vyjádření Vratislava Mynáře o údajně kladnému vztahu k zesnulému Jaroslavu Kuberovi. Problém je, že je v rozporu s vyjádřením například manželky Jaroslava Kubery a jakékoliv důkazy Mynář nepřináší. Stejně tak tomu je třeba v případě dopisu z čínské ambasády. Spousta tvrzení, žádné důkazy.

Ve skutečnosti se tedy nejedná o žádné vyvracení dezinformací, ale vyjádření ke kauzám. Podobný přístup má například Donald Trump, který sám šíří často bludy a veškerou kritiku nazývá „fake news“.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com