Pražský hrad spustil na svém webu novou sekci „vyvracíme dezinformace“. Pokud čekáte, že zde naleznete například tiskovou omluvu za to, že Ferdinand Peroutka skutečně nikdy nenapsal článek „Hitler je gentleman“, čekáte marně.

Místo toho se hradní tiskové oddělení naváží do novinářů, kteří se snaží rozklíčovat některé kauzy. Například si v sekci Pro média přečteme vyjádření Vratislava Mynáře o údajně kladnému vztahu k zesnulému Jaroslavu Kuberovi. Problém je, že je v rozporu s vyjádřením například manželky Jaroslava Kubery a jakékoliv důkazy Mynář nepřináší. Stejně tak tomu je třeba v případě dopisu z čínské ambasády. Spousta tvrzení, žádné důkazy.

Ve skutečnosti se tedy nejedná o žádné vyvracení dezinformací, ale vyjádření ke kauzám. Podobný přístup má například Donald Trump, který sám šíří často bludy a veškerou kritiku nazývá „fake news“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.