Peter Capkovič šířil ve skupině proti premiérovi Igoru Matovičovi hoax, že pozůstalým jsou prý nabízeny peníze za to, že uvedou jako příčinu úmrtí COVID-19. Prý nabízí 1000 euro. Náramně se poté divil, když na něj zaklepala policie.

„Hlavním smyslem života většiny konspirátorů je šířit informace, které slyšeli zprostředkovaně, což jim stačí, aby k nim uvedli: „je to ověřené!“ Když jim však na dveře zabouchá policie, aby si jejich tvrzení ověřila, tak sklopí zrak a internetová odvaha se najednou pomine.

To je i případ přiloženého hoaxu. Díky Policií SR – Trnavský kraj se nám podařilo zjistit následující: Autor uvedl, že šlo o zprostředkované, neověřené informace, které mu poskytla jiná osoba. Policie šla i za touto osobou, která uvedla, že i ona to slyšela zprostředkovaně a nedokáže říct bližší informace.

Možná se teď sami sebe ptáte, proč to ti konspirátoři dělají? Odpověď je jednoduchá: pokud člověk žije nudný, nenaplněný život, nemá žádné zájmy, možná má rodinné problémy, nemá kamarády, chodí pouze do práce a domů, tak mu přijde vhod, když narazí na podobnou skupinu uživatelů sociálních sítí – vzájemně se začnou hecovat a zjistí, že k uspokojení vlastního ega stačí tak málo: napsat pár slov, dostat tisíce lajků a sdílení. Pak se nedivme, že takové osoby tráví na internetu několik hodin denně. Takové chování může rychle přerůst do nekontrolovatelné závislosti na podpůrných komentářích a laicích od virtuálních přátel. Taková osoba pak bude ochotna sdílet i největší lež, kterému nemusí vnitřně věřit, ale chtění a touha po uznání zvítězí,“ napsala Policie SR.

Příběh je samozřejmě smyšlený. Podobný hoax se šířil i v České republice. Na hoaxu je bizarní i to, že byl sdílen ve skupině „Nenávidím Igora Matoviča nasraní žido – jašteri.“ Přesto má přes 4 tisíce sdílení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.