Vladimír Putin vyzývá k ochraně svobodného projevu na internetu, zatímco západ činí opak. Alespoň to tvrdí dezinformační média. Například Svobodné noviny. Je to opravdu úsměvné. V Rusku totiž ve skutečnosti funguje velmi přísná řízená cenzura internetu. Od 1. listopadu 2012 ji řídí agentura Roskomnadzor. V hledáčku cenzora jsou například sociální sítě typu VKontakte.ru nebo Facebook, vyhledávač Google, stránky stovek bloggerů a další desítky tisíc stránek, které musely přistoupit na cenzurování obsahu a nebo byly zablokovány. Ruský prezident Vladimir Putin dokonce nedávno schválil zákon o izolaci ruského internetu. Ten by umožnil vytvoření internetové sítě, která by byla schopna fungovat soběstačně a nezávisle na zbytku světa. Tyto slova jsou tedy tak upřímná, jako slib vlků, že konečně přestanou jíst ovce.

Když na chvilku k celé věci přistoupíme vážně, tyto slova přesně nahrávají dezinformátorům. Zatímco „na západě“ dezinformační média volají po svobodě, v zemi, ke které spousta z nich vzhlíží ji přehlížejí. Výsledek je jasný. O čemkoliv špatném „ze západu“ se musíte dozvědět, zatímco jakákoliv levárna, kterou provede Putin – nebo třeba čínský komunistický režim – zůstane doma hezky pod pokličkou. Stejné hodnoty hlásá například Václav Klaus mladší. Ten předložil dokonce zákon proti „cenzuře“ na sociálních sítích. Má to ovšem jeden zádrhel. Sám totiž přiznává, že blokuje lidi na svém profilu. Už to začíná vypadá, že George Orwell ve svém románu 1984 netrefil jen rok.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com