No, upřímně, moc logiku v tom nevidím. Václav Klaus mladší v pořadu Prostor X časopisu Reflex asi 15 minut hájil právo mít hloupé názory. „Poslanec přitom přiznává, že sám napsal a šířil nepravdy. Nevidím na tom ale nic špatného. Důležité podle něj je, že na to někdo upozorní a vyvrátí to. Lidé mají podle něj právo šířit v podstatě cokoliv, co nebude trestné,“ asi tak jde shrnout 15-ti minutový úsek.

Ok. S tím to názorem úplně, jako šéfredaktor serveru Manipulátoři.cz, nesouhlasím. John Stuart Mill řekl, že podle mě důležitou věc: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“ Pokud o někom vědomě lžete, pravděpodobně tím zasahujete do jeho práva, poškozujete tím jeho osobnost. Mimochodem. Takto pojímaná svoboda je i v USA, která je často členy ODS dávána za příklad. Neexistují zde paragrafy trestního zákona jako „pomluva“, ale pokud se dopustíte pomluvy, účastník vás má právo zažalovat a pravděpodobně z vás vysoudí ne malou částku. Nicméně ani já nejsem zastánce absolutní cenzury, ale spíše zastánce upozorňování na věci, že nejsou pravdou (což dělá náš web) a řekněme i upozorňování na nedůvěryhodnost některých webů či periodik. Ale dobrá. Beru názor Václava Klause.

Co ovšem mi tedy logiku nedává je jeho další přiznání. „Já jsem zablokoval asi tak 16 lidí, možná míň, za dobu existence mé stránky (na Facebooku). Lidí, kteří jsou za to placení a chodí tam vysírat každý příspěvek, tak ty jsem na své stránce zablokoval,“ řekl v pořadu časopisu Reflex. Za prvé tedy silně pochybuji, že v ČR je kdokoliv placen za „vysírání“ v komentářích, a to dokonce ani ne ze strany Ruska. Trollí farmy zřejmě existovaly, ale taktika dezinformátorů a trollů se změnila třeba na sdílení nepravd, zakládání nových a nových účtů… Ale především to dokazuje jedno. Když někdo pana poslance Klause urazí, on ho zablokuje. Ale, že dezinformace uráží někdy konkrétní lidi, někdy skupinu lidí, to mu evidentně nevadí. Zajímavá to logika. Chápete to. Já se přiznám, že moc ne.

Každopádně tato  „logika“ je zvláště nebezpečná. V praxi by to mohlo fungovat tak, že by nikdo za šíření evidentních nepravd nemohl blokovat, ale zároveň šiřitel demagogie by mohl zablokovat kohokoliv, kdo by v komentáři upozornil, že to co sdílí není pravda. Aneb jak šířit hoaxy všeho druhu snadno a rychle.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.