Bezpečnostní analytik Jan Schneider 19. června 2019 na tzv. Parlamentních listech v článku „Babiš čelí Kubiceho zprávě číslo 2. Byl jsem u toho, viděl jsem ty lži z Prahy“ označil protesty Milionu chvilek pro demokracii těmito slovy za srovnatelné s antisemitismem:

„Cíl protestu coby viník všech těch útrap je vybrán pro svou snadnou rozlišitelnost, odlišnost, bohatost, nesrozumitelnost jeho zájmů a motivů. Čili mechanismus je velmi podobný antisemitismu. Bohužel i ta další fáze, jejíž zárodky začínáme tušit, která se vyznačuje stoupající agresivitou a mizející tolerancí. Identické je přesvědčení, že za současné trable světa prostě může „někdo jiný“.“

To je ovšem lež. V případě Andreje Babiše nejde ani o rasu, ani o bohatství, ale o střet zájmů, očividné obcházení zákona tím, že svěřenský fond (nikoli svěřenecký) vede Babišova manželka a právníci a o podivnosti kolem dotací z EU. Jan Schneider se dopouští falešné argumentace, nálepkování oponentů jako fašistů, což je obvyklý faul používaný zejména v souvislosti s Ukrajinou či s oblibou aplikovaný nedostudovaným subalterním úředníkem Ovčáčkem proti odpůrcům Miloše Zemana.

Je opravdu s podivem, že Schneider, který se hlásí ke svému židovskému původu, zcela nesmyslně obviňuje demonstranty z antisemitismu, když mu přitom neprosto nebylo proti mysli v roce 2017 převzít Krameriovou cenu, organizovanou tzv. Asociací nezávislých médií, jejímž zakladatelem a pracovníkem byl a dosud je vyznávající nechutný antisemita Jan Korál, zřizovatel konspiračního a antisemitského webu NWOO.

Rozhodně ale máme co do činění s neumětelskou obranou vysloužilého agenta StB Andreje Babiše, pro kterého Schneider už několik let oddaně píše v České pozici (potažmo Lidových novinách). Schneider ostatně vůbec má slabost pro bývalé agenty i členy StB a KGB. V listopadu 2016 opět na akci (schneiderovskou optikou nutně antisemitské) Asociace nezávislých médií spolu s Petrem Žantovským moderoval křest knihy komunistického špiona Miroslava Polreicha, kterého už dopředu vychválil v Českém rozhlase. Letos v březnu téže osobě věnoval oslavný nekrolog v Lidových novinách (text převzal Neffův Neviditelný pes). O tom, jak Schneider šíří Putinovy lži, jsme psali mimo jiné už před dvěma roky v článku „Jan Schneider a ruské mýty o neziskovkách“. Vyplývá toho jediné – texty Jana Schneidera je nutno, jak se hezky říká v němčině, „mit Vorsicht genießen“, tedy brát se značnou rezervou.


author