Českou republikou se minulý týden hojně šířil výrok tehdejšího předsedy Muslimské obce v Praze Leonida Kušnarenka. „Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná o muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl Kušnarenko ve videu.

Tohoto nešťastného výroku si všimla například MF Dnes, která z „kauzy“ udělala titulní stranu. „Co si zaslouží větší mediální pozornost? Vyjádření tohoto jedince? Nebo, že se všichni muslimové od něj distancovali a silně odmítli jeho výrok? Jasně, že ten jedinec se svým výrokem, který reprezentuje jen svou osobu. Děkuji médiím, že se snaží zničit jakoukoliv společenskou jednotu a solidaritu,“ posteskla si na adresu MF Dnes Eman Ghalebová, která je známá snahou o bezproblémové soužití muslimů a majority v Teplicích.

Náš web již psal, že na základě kauzy vznikl i hoax. Ten sdílí událost, která mobilizuje lidi na demonstraci evropské ultrapravice, kterou pořádá na konci dubna SPD.

Nešťastný výrok Kušnarenka vyřešilo Ústředí muslimských obcí. „Dne 24. 3. 2019 se konala schůze Výkonné rady Ústředí muslimských obcí (dále jen UMO), která se jednohlasně usnesla zrušit členství pana Leonida Kušnarenka v UMO a to s okamžitou platností. Tímto zaniká i členství pana Kušnarenka v Muslimské obci v Praze a tedy i jeho funkce ve vedení této obce. Důvodem tohoto usneseni jsou prohlášení a jednání pana Kušnarenka, která vážně poškozují zájmy Ústředí muslimských obci a muslimské komunity v České republice,“ napsalo prohlášení Ústředí muslimských obcí na svůj Facebook.

Po nevhodných výrocích Václava Klause mladšího o Židech, který byl za svá slova vyloučen z ODS, je to druhý podobný příklad takto razantního řešení. Doufejme, že je to novým standardem a čelní představitelé různých uskupení budou opatrnější ve svých výrocích a uvědomí si, že nemají jen trestní odpovědnost, ale i odpovědnost morální.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com