Radost v očích českých komunistů a proruských aktivistů vyvolala koláž, na niž muž sundává ukrajinskou vlajku a na komín nasoukává vlajku SSSR. Má to být údajný důkaz dobytí Mariupolu ruskou armádou a jimi napojenými teroristy se samozvaných republik.

Akt však nemá nic společného s aktuální děním v Mariupolu. Fotografie nejsou aktuální a podle zpětného vyhledávače TinEye sahají minimálně do roku 2015. Koláž obsahuje snímky z videa nahraného na YouTube 3. března 2015 účtem označeným jako „Ghost Brigade“ nebo „Battalion Prizrak“. Podle The Guardian se separatistická brigáda Prizrak v té době zúčastnila „některých z nejtěžších bitev na proruském východě Ukrajiny“. Na YouTube je nahráno dokonce video z roku 2015, na kterém symbol komunistické diktatury brigáda teroristů vyvěšuje v Debalcevu, tedy městečku nedaleko Doněcka.

České soudy dlouhodobě hodnotí účast v bojích v řadách separatistů jako akt terorismu nebo podpory terorismu.

Více na Reuters


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.