Za teroristický útok a účast v teroristické skupině potrestal soud 21 lety vězení Martina Sukupa. Ten se podle obžaloby aktivně zapojil do bojů na Ukrajině v řadách Ruskem koordinovaných ozbrojenců. Rozsudek pražského městského soudu není pravomocný. Muži, který je stíhán jako uprchlý, by hrozilo dvanáct až dvacet let vězení, sazba se však zvyšuje o třetinu, protože podle obžaloby trestné činy spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Výši trestu ovlivnil fakt, že Sukup zneužil velitelské schopnosti nabyté za svého působení v české armádě i fakt, že se do bojů zapojil mnohem aktivněji než ostatní, kteří byli obžalovaní v obdobných případech. Podle své rodiny a známých se Sukup odjakživa zajímal o armádu, tíhnul k válce a bojování, chtěl se v rámci armády ČR účastnit zahraničních misí. Sukup i v české armádě působil, dokud nebyl v roce 1997 propuštěn. Jedné svědkyni se svěřil, že prý byl prohlášen za nepřítele státu, protože prý nesouhlasil se vstupem do NATO. Podle státního zástupce byl ale z armády propuštěn kvůli svým vedlejším podnikatelským aktivitám.

Kromě toho čeká soud minimálně ještě další dva bojovníky. Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) obžalovalo dva české občany kvůli účasti v bojích na Ukrajině na straně Ruskem podporovaných separatistů. Obžalované viní z teroristických činů spáchaných v organizované skupině, za což jim hrozí i výjimečný trest.

České soudy na bojovníky na Donbase začaly nahlížet jako na teroristy a rozdávají neobvykle vysoké tresty. Trend začal vloni v červenci, kdy odvolací Vrchní soud v Praze výrazně zpřísnil trest Bělorusovi, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině. Uložil mu 21 let, protože se podle něj dopustil terorismu, navíc ve zločinecké skupině.  Pražský městský soud předtím muže pobývajícího v ČR nepravomocně potrestal 4,5 roku odnětí svobody, proti čemuž se odvolal státní zástupce.

Jen s o rok kratším trestem od soudu odešel Jiří „Begemot“ Urbánek. Dostal od pražského městského soudu dvacetiletý trest vězení za teroristický útok, účast na teroristické skupině a další činy. Urbánek, který před lety odjel z ČR na  Donbas bojovat v armádě tzv. Doněcké lidové republiky, je stíhán jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný.

Osobně si přísný trest vyslechl Lukáš Nováček. Muž se koncem července 2015 vydal na východní Ukrajinu do míst ovládaných Ruskem podporovanými separatisty. Podle rozsudku se od nich nechal vyškolit a zapojil se po jejich boku do bojů s ukrajinskými jednotkami. Justice ho odsoudila za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině. Mezi důkazy obžaloby, které Nováčka podle soudu usvědčovaly, jsou mimo jiné fotografie, na kterých byl zachycen v uniformě a se zbraněmi. V jeho telefonu policie nalezla videa z bojů a existuje rovněž videozáznam, na němž Nováček v uniformě a se zbraněmi vypráví ruským novinářům kde, jak a proč v Doněcku a Luhansku bojuje. Nováček se proti testu odvolal. Soud mu letos v lednu snížil trest na 6 let.

Ukrajina zveřejnila jména Čechů, kteří odešli “bojovat” na ukrajinský Donbas a v barvách proruských teroristů útočili na ukrajinskou armádu. Číslovky u jejich jmen (fotky zveřejnil velvyslanec ukrajinské ambasády Yevhen Perebyinis) znamenají roky, na kolik je za jejich zradu odsoudily české soudy. “Jsme hrdi na naši zemi a její soudní systém, že právě u nás tato cizí rekrutační praxe tvrdě narazila a viníci dostali tvrdé, exemplární tresty. Je dobrým signálem pro budoucí zájemce, kteří by s něčím podobným koketovali, že tady legrace končí, že je čeká perspektiva buď dlouhých let v kriminále nebo zbytek života psanců bez domova někde na útěku. Že paktovat se s nelegálním proruským teroristickým režimem se nevyplácí,” píší Čeští Elfové.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly více než 14 tisíc obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.