Nejen v České republice se v současné době řeší kontroverze v souvislosti s uvedením hry Vaše násilí a naše násilí v brněnském divadle Husa na provázku. V tomto článku nechceme řešit kontroverzi hry Oliver Frljiće, který je znám extrémně levicovými názory.  Frljić například tvrdí, že každý skutečný umělec musí být levicový, tvrdí, že fašismus je konečným stadiem kapitalismu, hlásá třídní nenávist.

Důvodem je, že divadelní inscenaci jsme neviděli, naopak o hnutí Slušní lidé máme dostatek informací. Aktivisté hnutí Slušní lidé, které má i politické ambice na komunální úrovni, vtrhli na jeviště a asi hodinu bránili pokračování představení.

S hnutí Slušné lidé jsme se setkali již několikrát. Josef Šlerka v analytickém článku Slušní lidé na facebooku si myslí, že „Slušní lidé jsou další z nepřeberného množství subjektů, které se pohybují v poli extrémní pravice, zhruba tak, jak toto pole vymezuje Ministerstvo vnitra.“

Mezi členy hnutí Slušní lidé jsou i ti, kteří se v 90. letech pohybovali kolem obávaného chuligánského Johnny Kentus Gangu (JKG). Protiextremistické oddělení policie je tehdy vyhodnotilo jako nebezpečné pravicové radikály. Někteří členové dokonce seděli ve vězení za propagaci nacismu. Odkazu na chuligánskou minulost se však hnutí nebojí. Letos v dubnu třeba pořádalo Jarní Komunální Gruntování (opět zkratka JKG) při akci Ukliďme Česko. Zkratku taky členové příležitostně používají ve svých videích.

V lednu 2018 sdíleli dezinformace o pořezání v Brně. Rovněž má vazby s klerofašistickým časopisem Pochodeň. Do tohoto klerofašistického časopisu psal bývalý místopředseda hnutí Slušní lidé Radek Pokora. Mimochodem. Lístky na představení jim sehnal Patrik Matyášek. „Matyášek a Malý se netají svými ultrakonzervativními názory na katolickou církev, která je podle nich dnes příliš modernistická.

Malý v polovině 90. let minulého století vydával v Brně časopis Pochodeň dneška, který byl k dostání v kostelech a propagoval antisemitismus, popíral holokaust a prosazoval fundamentalistický katolicismus. Odborníci a kriminalisté jej hodnotili jako otevřeně klerofašistický.

Do Pochodně v té době přispíval také Radek Pokora, zakladatel hnutí Slušní lidé a jeho bývalý místopředseda. Za antisemitské texty v příloze Pochodně Nový národ dostal podle soudního příkazu, který má MF DNES k dispozici, v roce 1998 roční podmínku. Že byl odsouzen za trestné činy z nenávisti, dnes popírá,“ píše Idnes.cz. Jak jsme již napsali, Ministerstvo vnitra hnutí v roce 2017 zařadilo na seznam extremistických organizací, přičemž ve zprávě uvedlo, že „personální substrát skupiny tvoří mimo jiné i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí.“ Hnutí za to počátkem října téhož roku podalo na ministerstvo žalobu a dožadovalo se omluvy.

„Hnutí navíc řeší velké problémy. Podle iDNES nedoložilo dva roky po sobě výroční zprávu o financování, jak to politickým subjektům ukládá zákon. Zprávu za letošní rok měli dodat Slušní lidé do 1. dubna. Podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Tomáše Hudečka se ale tak nestalo. Hnutí bude podle něj vyzváno k nápravě. Pak jim hrozí pokuta až dva miliony korun a současně s tím i pozastavení činnosti, o kterém rozhoduje ministerstvo vnitra,“ píší Lidovky.cz.

Hnutí byla již dvakrát zablokována také stránka na Facebook. Členové organizace zde opakovaně sdíleli nahé fotky z kontroverzního představení. Problém je, že zatímco představení bylo předem avizováno jako kontroverzní a dětem nevhodné, na Facebooku se k fotkám mohl dostat kdokoliv.

Zpracoval: Jan Cemper

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.