Náš web se nedávno věnoval dezinformaci, kterou šířila například Lenka Tarabová a nebo také poslanec SPD Radek Koten. Jednalo se o útok na české děti, které předávaly mediale sportovcům na MS v biatlonu. Zmíněným vadilo, že děti byly oblečeny do žluto-modré barvy.

„´Český biatlon´ Nové Město na Moravě 11.2.2014. Do kterého pozadí by organizátoři nejraději zalezli poznáte podle barev. Tak se ptám, je Nové Město ještě na Moravě, nebo už na Ukrajině?“ uvedl na svém facebookovém profilu například poslanec za SPD Radek Koten.

Ani Kotena, ani Tarabovou přitom nijak nezarazilo, že modrá a žlutá barva na bundách dětí je oproti ukrajinským národním barvám použita v opačném pořadí – zatímco na ukrajinské vlajce je modrá nahoře a žlutá dole (modrá jako symbol oblohy a žlutá coby znázornění zralých pšeničných lánů), u dětí je tomu obráceně, žlutá nahoře a modrá dole. Bundy totiž vůbec nesymbolizují Ukrajinu, ale jde o barvy Mezinárodní biatlonové unie (IBU), pod jejíž záštitou se současný šampionát koná a která přidělila Česku jeho pořádání.

Věc má ještě jeden zádrhel. Podle výrobce mělo jít o barvu zelenou, nikoliv žlutou. Právě IBU má v grafickém manuálu, že jejich logo se skládá z modré a světle zelené barvy. Tato zelená je však často zaměňována se žlutou a to i na grafickým materiálech federace. Žlutá a modrá barva se objevuje například v podkladu oficiálních webových stránek unie a na většině jejich propagačních a informačních materiálů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.