O nechutných konspiračních teoriích ohledně útoku ChristChurch na Novém Zélandu náš web již jednou psal. Asi za největší důkaz považují konspirační a dezinformační weby video a fotografii z automobilu útočníka Brentona Tarranta.

Například Aeronet rozvíjí konspirační teorii takto: „V čase 12:49 totiž v autě pozastaví a začne z brokovnice střílet skrze čelní sklo auta. Pokud ovšem čekáte rozsypané sklo po prvním výstřelu, jste na omylu. Tarrant 3x vystřelí do čelního skla, ale to se ani nepohne, jako kdyby bylo pancéřované a neprůstřelně.“ A jak je to ve skutečnosti?

To, že nejsou vidět díry ve skle je způsobeno jen velmi špatným rozlišením kamery (GoPro), kterou měl útočník připevněnou na hlavě. Ve skutečnosti kvalitní fotografii automobilu útočníka jasně ukazují tři průstřely skla. K uvedené věci je ještě nutné dodat, že čelní skla automobilů jsou vyráběna tak, aby za žádných okolností nerozsypala. Důvodem samozřejmě je, aby sklo v případě nehody ještě více neporanilo účastníky oné havárie.

Do nechutné masáže zpochybňující útok se mezi tím pustil i web AC24 nebo Eurozprávy. Do šíření bludů se zapojila i koordinátorka Oblastního klubu SPD Karlovy Vary, která je zároveň matkou Karly Maříkové. Facebook skutečně smazal 1,5 milionů kopií videa. Důvodem však není, že by chtěl zakrýt pravdu o útoku, ale z úcty k obětem. Pozůstalí si z pochopitelných důvodů nepřejí, aby miliony lidí viděli, jak umírají jejich rodinní příslušníci. „Z úcty k lidem zasaženým touto tragédií a kvůli obavám místních úřadů, odstraňujeme také všechny upravené verze videa, které neukazují nevhodný grafický obsah,“ popsala šéfka novozélandské pobočky Facebooku Mia Garlicková.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com