Jak již náš web psal, ruský výrobce vakcíny Sputnik V lhal o tom, že požádal o registraci v EU. Výrobce se však snaží zřejmě držet hesla „zatloukat, zatloukat a když se to provalí, tak znovu zatloukat a zatloukat.“ Na svém Twitteru totiž poskytl screenshot, který má registraci dokázat.

Jenže. Tu registraci provedl v systému Heads of Medicines Agencies (HMA). Registrace měla směřovat samozřejmě European Medicines Agency (EMA). Systém HMA se nepoužívá už od roku 2015. Od tohoto roku jsou výrobci povinni registrace žádat pouze přes systém EMA.

Česká televize mezi tím upozornila, že se mění nálada v dezinformační scéně. Kritizovány jsou jen západní vakcíny, zatímco ta ruská (Sputnik V) je protlačovaná. „V manipulativních a dezinformačních zdrojích dostává mnohonásobně větší prostor ruská než ostatní vakcíny. U Sputniku V je to poměr 47 procent článků z dezinformačních zdrojů a 53 procent z ostatních médií a u jiných vakcín je to poměr cca 15 procent článků z dezinformačních zdrojů a 85 procent z ostatních médií. Je vidět, jak tyto zdroje Sputnik V tlačí,“ uvádí ve zprávě Semantic Vision.

„Západní vakcíny mají podle dezinformací strašně nebezpečné vedlejší účinky, popřípadě vůbec nefungují, takže i po očkování budete nemocní. Je vidět vyvolávání strachu z toho, co západní vakcíny můžou způsobit, to má vést k posílení image ruské látky,“ doplňuje analytik Jakub Kalenský, který se dlouhodobě věnuje ruské dezinformační kampani.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.