I do českého prostředí doputovala zpráva, že prý japonská farmaceutická firma Kowa oznámila, že ve společné klinické studii s nemocnicemi bylo potvrzeno, že ivermektin má antivirové účinky jak proti Omicronu, tak i proti všem ostatním variantám SARS-Cov-2. O údajném objevu psal Aeronet, nutné však dodat, že o něm psaly i světové agentury. Ty pak zprávu uvedly na pravou míru, protože klinické studie nebyly dokončeny.

A to není jediný problém „objevu“. Kromě toho, že předpokládaný konec studie je stanoven až na 31. března 2022, jednalo se test v laboratorním prostředí „in vitro“.  Podrobnosti oznámené v tiskové zprávě se týkají pouze tzv. „antivirového účinku“ ivermektinu v laboratorním prostředí. Není tedy známé, v jakém množství antivirový účinek má. V jiných studiích se totiž už ukázalo, že lék určitý antivirový účinek má, ale v množství, které by bylo pro lidské tělo toxické.

Skutečným smyslem tiskové zprávy společnosti Kowa je potvrzení, že studie zkoumající případné antivirové účinky stále probíhá a je zaměřena i proti variantě omikron. To však zdaleka není přesvědčivý důkaz, že lék je účinný u lidí jako léčba nebo profylaxe proti COVID-19.

Lék není schválen pro léčbu onemocnění COVID-19 v Japonsku.

Zdroj: Newswise


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.