Ivermektin měl mít podle některých předběžných výzkumů slibné účinky proti covidu. Stále více kvalitních a rozsáhlých studií ale ukazuje, že jeho úspěšnost v boji proti novému koronaviru je velmi nízká. Nová rozsáhlá studie na asi patnácti stech pacientech ukazuje, že jeho účinky jsou srovnatelné s placebem, uvedli její autoři na mezinárodním sympoziu.

Jeden z hlavních řešitelů studie, Edward Mills z McMasterovy univerzity, představil výsledky této ivermektinové části studie na sympoziu, které se pod patronátem amerického Národního institutu zdraví konalo 6. srpna. Mills tam uvedl, že mezi patnácti sty pacienty ve studii nevykazoval ivermektin „žádný vliv“ na výsledné cíle studie – tedy zda pacienti vyžadovali delší dobu v nemocniční péči.

Neúčinnost ivermektinu se řeší i v ČR.

„Plzeňští kriminalisté zahájili trestní stíhání třiašedesátiletého muže, kterého obvinili ze spáchání zločinu šíření poplašné zprávy a z přečinu pomluva. V dalším vyšetřování případu bylo zjištěno, že zveřejněné záznamy rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu a takového jednání se dopustil v době nouzového stavu,“ uvedla České televizi mluvčí plzeňské policie Veronika Hokrová. Muž video natočil na koronavirovém oddělení v plzeňské nemocnici, kde v tu dobu ležela jeho matka. Ve videu se snaží přesvědčit personál nemocnice, aby jeho matce začal podávat léky ivermektin a isoprinosin. Nemocnici obviňuje z toho, že nepřímo zabíjí nemocné, když jim léky nepodává, a snaží se o tom přesvědčit i další pacienty. Autor videa, Pavel Hlávka je zakladatelem rádia Svobodný vysílač a je známý v souvislosti s konspiracemi a dezinformacemi. Hlávka se ve videu také snažil přesvědčit ostatní pacienty, že koronavirus není problém, že je vymyšlený a všichni by měli brát zmíněné léky, které problémy s ním spojené podle Hlávky léčí.

Připomeňme, že naopak studie, která se stala opěrným bodem pro obhajobu ivermektinu jako léku proti COVIDu, byla stažena kvůli zásadním nedostatkům. Pacienti měli být například sledováni od 8. června do 20. září 2020. Většina pacientů, kteří podlehli COVID-19 byli však hospitalizování před 8. červnem, tedy v jiném než sledovaném období. Nejbizarnější nesrovnalost bylo propuštění pacienta 31.6.2020 a tudíž datum, které v kalendáři ani nenajdete.

Americká léková agentura (FDA) mezitím varuje před užívání léku proti nemoci způsobené novým koronavirem. Tablety ivermektinu jsou schváleny ve velmi specifických dávkách pro některé parazitické červy a existují topické (na kůži) formy pro vši a kožní onemocnění, jako je rosacea. Ivermektin není totiž antivirový. FDA rovněž varuje, že užívání velkých dávek tohoto léku je nebezpečné a může způsobit vážné zdravotní komplikace. Upozorňuje, že léky určené pro zvířata nejsou v žádném případě vhodné pro lidi, protože mohou obsahovat i další nebezpečné látky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.