Kandidát na senátora za proruskou stranu PRO Ivan Novoveský strašil na XTV lidi, že zastropování cen plynu a elektřiny je jen předvolební trik. Dokládá to tím, že prý lidé nevědí, že 3 Kč za kilowatthodinu znamená 32 Kč za kubický metr.

To je sice pravdou. Nedodal však, že to není podstatné. Lidé si jednoduše mohou spočítat, kolik jejich spotřeba činí v přepočtu na kWh nebo MWh. Faktem je, že ceníky uvádí cenu v MWh, nikoliv v m3. V současné době energetické firmy nabízí v cenících plyn okolo 3500 Kč až 4500 za MWh. Zastropování na 3 Kč za kWh, tedy 3 000 Kč za MWH znamená, že stát za vás zaplatí 20-30 % z této částky. K té je nutné připočíst ještě cenu za distribuci a stálou platbu obchodníkovi. To by však platilo i v případě vyšších cen.

Velmi podobná situace je s elektřinou. V současné době ceníkové nabídky se pohybují okolo 6,50 až 7,50 za kWh. Řeč je o ceně za silovou elektřinu. Zastropování na 6 kč za kWh tedy činí úsporu 10-20 %. I k této ceně je nutné připočítat poplatky za distribuci. U elektřiny jsou tyto částky vyšší a tak je pravdou, že konečná částka se může pohybovat kolem 10 Kč za kWh i po zastropování cen. Zastropování cen na 6 Kč za kWh kritizují i skuteční odborníci, kteří upozorňují, že výrobní cena elektřiny se i s cenou za emisní povolenky pohybuje kolem 2 Kč za kWh. Stát navíc stropuje cenu pro koncové zákazníky, nikoliv na straně výrobce nebo distributora. Výrobci energie tedy mohou jít s cenou neomezeně vysoko.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.