V souvislosti s volbou prezidenta se můžeme dočíst, že lepší vzdělání chrání před vírou v různé konspirační teorie a hoaxy. Sami sociologové ale tvrdí, že tato důvěřivost spíše spočívá v osobnostním nastavení člověka než v tom, jakou má školu. Ještě horší, než samotná víra ovšem je, pokud se veřejně známý a respektovaný člověk stane hlásnou troubou konfabulací a vzdělání, kterého se mu dostalo, zneužívá k manipulacím a lžím.

Příkladem tohoto zneužití může být například profesorka Anna Strunecká, doktorka přírodních věd, která do svých knih o zdraví přejímá rozličné nesmysly z internetu, jako například ten o aspartamu coby bojovém jedu [sic!]. Po těchto publikacích a konfúzním vystupování na besedách o chemtrails však Struneckou odborná veřejnost nebere vážně.

Na rozdíl právě od Strunecké se kupodivu (i u nás) dosud respektu těší ekonom, prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., který býval ředitelem Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Tento kdysi velmi aktivní agent ŠtB totiž šíří naprosté nesmysly, a to dokonce i na mezinárodních fórech.

Prokázalo se to už v roce 2013 na mezinárodní vědecké konferenci „Európsky sociálny model: čo ďalej?“, která se konala 8. – 9. října v Bratislavě pod záštitou předsedy Národní rady Slovenské republiky Pavla Pašky [sic!]. Šikula ve své přednášce například tvrdil, že v USA byli zavražděni čtyři prezidenti za to, že prosazovali plnohodnotné peníze a že posledním z nich byl prý Kennedy (na videu od času 11:52). O úrovni konference ovšem svědčí i to, že na ní vystupovali Ilona Švihlíková, další agent StB Oskar Krejčí (oba z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů) nebo pedagogové ze zcela pofidérní Vysoké školy Danubius ve Sládkovičovo, jejímž titulem se honosí i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Ještě skandálnější ovšem bylo Šikulovo vystoupení na vědeckopopularizační konferenci konané 21. listopadu 2014 v Brně na téma „Makroekonomické nerovnováhy a krize v eurozóně: účinnost dosavadního řešení a možné alternativy“, kterou společně uspořádaly NEWTON College, a. s. a Evropské hnutí v České republice. Šikulova přednáška nesla název „Nové tendence v zápase o pozice v globálním vládnutí“.

Jeho materiál je z vědeckého hlediska naprosto hanebný, označit jej jako bullshit by ještě bylo vyznamenání. Šikula totiž ve své přednášce použil jako argument fiktivní citát Otto von Bismarcka, vytvořený ve skutečnosti ruskou propagandou:

Tento kremelský prefabrikát u nás šířili profesionální lháři z KSČM jako Jiří Valenta, Tomáš Cinka, Ladislav Balcar či Miloslav Ransdorf, opakovaně autor choromyslných blábolů Břetislav Olšer či „historik“ a spisovatel Vlastimil Vondruška. (Blíže k tématu v příspěvku Otto von Bismarck v Putinových službách).

Samozřejmě nesměla chybět zmínka o Majdanu iniciovaném ze Spojených států, už scházel jen Soros:

Šikula jako zdroj rovněž uvedl obskurní, nevědecký text, totiž knihu německého novináře a konspirátora Michala Morrise „Co nesmíte vědět“:

V dalších materiálech se Šikula odvolává na německého konspirátora Gerharda Wisnewského a přejímá od něj a dalších tvrzení o Bilderbergu, spiknutí amerických židovských bankéřů, údajném otrávení amerického kongresmana McFaddena nebo úmyslném vyvolání krachu na newyorské burze.

Je smutné, že takovouto konspiracistickou a kremelskou propagandu financuje Evropská unie a náš stát, ještě více však zamrzí, že to nechává v klidu odbornou veřejnost. Milan Šikula působí v SAV dodnes.

Napsal: Miloš Kadlec

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.