Šéf iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert je známý především jako majitel restaurace u pražského rybníku Šeberák, který se nechtěl podřídit vládním nařízením pro boj s koronavirem a svůj podnik odmítal uzavřít. Část veřejnosti ho proto vnímá jako obyčejného hostinského, kterého restrikce přivedly téměř na mizinu. Jak ale vyplývá z obchodního rejstříku, opak je pravdou. Se zjištěním přišel zpravodajský web Forum 24.

Ve veřejně dostupném obchodním rejstříku najdeme jméno Jakub Olbert hned několikrát. Je majitelem firem S.O.S. – Dekorace, Pohoda Team, Bert solutions a Bert Group. První zmíněná společnost se v minulých letech, poprvé v roce 2006, podílela na výzdobě vánočních trhů a vánočních stromů na Staroměstském náměstí v Praze. Firma působí také v Rusku, kde má sídlo v Petrohradu. O svých aktivitách v Rusku Olbert hovořil pro web Podnikatel.cz, kde mimo jiné vylíčil, jak jeho firma nakupovala v Číně a postupně se etablovala právě v Rusku a v takzvaných postsovětských zemích. „Není to tam vůbec snadné,“ řekl Olbert. „Jakožto majitel v Rusku působící firmy musím mít jejich pracovní povolení, složit zkoušku z ruštiny, ale třeba i podstoupit testy na AIDS a tak dále. Navíc musím podle zákona minimálně tři měsíce v roce v Rusku pobývat,“ popsal v roce 2017 současný šéf iniciativy Chcípl PES.

Sama iniciativa se mezitím příhlásila k proruskému postoji v ukrajinsko-ruské krizi. Šířila absurdní tvrzení o údajné genocidě Rusů v separatistických republikách. Ve skutečnosti výmysly o diversních akcích na území pod kontrolou separatistů si vymýšlí prokremelská média. Pak raději iniciativa status smazala.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.