K šíření dezinformací přispěl nadpis článku iDNES „Hromadné znásilňování Rusy si ombudsmanka vymyslela.“ Redakce pak nadpis článku přepsala, protože neodpovídal realitě. Lidé podporující Rusko si však mezitím udělali z článku scrennshoty a nadpis šíří jako fakt. Podobnou chybu při formulaci titulku udělala také redakce serveru Echo24, která jej později opravila, a také Extra.cz, kde titulek zůstal v původní podobě.

Celé záležitosti jsme se věnovali v článku už 6. června a realita není taková, že by si ombudsmanka případy znásilnění vymyslela. O celé věci psal také projekt Demagog.cz:

 “Sama bývalá ombudsmanka Ljudmila Denisovová pro ukrajinský web LB.ua řekla, že při popisu ruských sexuálních zločinů na Ukrajině použila možná příliš ostrý slovník. Jejím cílem prý bylo, aby svět nepřestal podporovat Ukrajinu a nadále vyvíjel tlak na Rusko. „Souhlasím s tím, že někdy byl slovník velmi drsný, ale použila jsem ho tak, jak navrhovaly samotné oběti,” řekla Denisovová podle LB.ua a v souvislosti s jejími vyjádřeními pro média dodala: „Ano, ten slovník byl velmi drsný, diskutovali jsme o tom a já řekla, jistě, možná jsem přeháněla. Ale snažila jsem se docílit toho, aby svět poskytl zbraně a tlak (na Rusko).“  Tato slova v článku popsal také server iDNES.cz, když se zmínil o „zveličení” a „přehánění” informací o případech znásilnění. Podle titulku si však Denisovová vymyslela samotné případy znásilnění, o čemž ale nikdy nemluvila.

Denisovová byla odvolána po výzvě novinářů, kteří se pozastavovala nad tím, že ombudsmanka zveřejňovala zprávy o znásilněních na Twitteru, včetně informací o znásilnění dětí. Při sdělování sexuálních zločinů veřejnosti v době války (zejména když jsou oběťmi děti) je důležité zvážit nejen etiku formulace, ale také to, zda je zveřejnění určitých detailů, které mohou být šokující, oprávněné a vhodné. Například „Šestiměsíční holčička byla znásilněna lžičkou Rusy“, „dvě děti byly znásilněny orálně a análně“ a „devítiměsíční dcera byla znásilněna svíčkou,“ stojí v prohlášení novinářů. Autoři výzvy podotýkají, že sexuální zločiny za války jsou rodinnými tragédiemi, obtížným a traumatickým tématem, a nikoli námětem pro publikace v duchu „skandální kroniky“. Pracovníci médií navíc upozorňují, že jakékoli informace zveřejněné komisařkou nebo jejím úřadem mají status ověřených skutečností. Upozorňují, že je velmi důležité, aby informace o sexuálních zločinech útočníků byly skutečně ověřeny.

K 3. červnu obdržel Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva 124 zpráv o případech sexuálních zločinů souvisejících s válkou, k nimž došlo na ženách, dívkách, mužích a chlapcích v různých částech země. O znásilnění, které zažily některé z obětí, se rozhovořily pro BBCThe TimesCNN (video, čas 1:10) nebo ČT24. Všechny ženy zde zmiňují, že byly znásilněny ruskými vojáky.

K sexuálním zločinům ze strany ruských vojáků na Ukrajině tedy zjevně dochází. Sdílený titulek bez kontextu dalších informací tak vytváří dojem, že bývalá ukrajinská ombudsmanka přiznala opak – že si samotné případy znásilnění vymyslela. Ve skutečnosti ale mluvila o tom, jakým způsobem o případech informovala, což ostatně iDNES ve svém článku vysvětluje.”

Více v článku Demagog.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.