Ombudsmanku Ukrajiny Lyudmilu Denysovovou (Ivan David z SPD ji představuje jako Ludmilu Denisovou) odvolali kvůli tomu, že nafukovala zprávy o zločinech ze strany ruských vojáků. Na sociálních sítích se však šíří i informace, že si ombudsmanka znásilnění vymýšlela. To však parlament nekonstatoval.

Denisovová byla odvolána po výzvě novinářů, kteří se pozastavovala nad tím, že ombudsmanka zveřejňovala zprávy o znásilněních na Twitteru, včetně informací o znásilnění dětí. Při sdělování sexuálních zločinů veřejnosti v době války (zejména když jsou oběťmi děti) je důležité zvážit nejen etiku formulace, ale také to, zda je zveřejnění určitých detailů, které mohou být šokující, oprávněné a vhodné. Například „Šestiměsíční holčička byla znásilněna lžičkou Rusy“, „dvě děti byly znásilněny orálně a análně“ a „devítiměsíční dcera byla znásilněna svíčkou,“ stojí v prohlášení novinářů. Autoři výzvy podotýkají, že sexuální zločiny za války jsou rodinnými tragédiemi, obtížným a traumatickým tématem, a nikoli námětem pro publikace v duchu „skandální kroniky“. Pracovníci médií navíc upozorňují, že jakékoli informace zveřejněné komisařkou nebo jejím úřadem mají status ověřených skutečností. Upozorňují, že je velmi důležité, aby informace o sexuálních zločinech útočníků byly skutečně ověřeny.

Na Ukrajině se vyšetřují už zločiny spáchané Rusi v Buči, včetně těch sexuálně motivovaných. Například skupina pětadvaceti žen a dívek z ukrajinské Buči strávila několik dní ve sklepě. Neukrývaly se před bombardováním, násilím je tam drželi přímo ruští vojáci. A systematicky je před osvobozením města na začátku dubna znásilňovali. „Zajistíme, že už nikdy nebudete chtít být s mužem, abyste nemohly mít žádné další ukrajinské děti,“ řekli jim údajně útočníci. Jejich případ, který popsal britský server BBC, není ojedinělý. Znásilnění a sexuální násilí je podle odborníků taktikou Ruska na zlomení odporu Ukrajinců. Svědectví znásilněných žen z Buči, kterým bylo mezi 14 a 24 lety, se podobá výpovědím dalších lidí, které ruské jednotky sexuálně zneužily. Oběťmi jsou především ženy, násilí se ale nevyhýbá ani dětem a mužům. „Nejmladší dívce, kterou ruští vojáci znásilnili před očima několika civilistů, bylo 12 let. Tento případ nám předala svědkyně, která u toho byla. Nevěděla, jak se vypořádat s tím, co zrovna viděla. Okupanti však znásilňují ještě mladší dívky, dokonce i malé děti,“ popisuje v rozhovoru s Aktuálně.cz Kateryna Čerepachová, ředitelka ukrajinské lidskoprávní organizace La Strada, která se zabývá prevencí genderového a domácího násilí a obchodu s lidmi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.