Jak již náš web psal několikrát, v neděli 18. října 2020 se v Praze konala demonstrace proti vládním opatřením, která mají zamezit nekontrolovanému šíření pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícímu onemocnění COVID-19. Po skončení demonstrace došlo k výtržnostem, proti kterým musela zasáhnout Policie ČR. Na sociální síti Facebook se nyní objevují konspirační teorie, že šlo o policejní provokaci, když měli střet mezi demonstranty a policií vyprovokovat policejní provokatéři.

Arno Horáček například šíří fotografii, kdy muž v hnědé bundě má údajně dávat instrukce zamaskovaným lidem v údajně policejních kuklách. Problém ovšem je, že fotografie nepochází ze Staroměstského náměstí a už vůbec ne z aktuální demonstrace. Pochází z února 2016, kdy se v Praze uskutečnila demonstrace proti přijímání uprchlíků.

I tehdy se spekulovalo o tom, že muž byl policejní provokatér. Policie následně přiznala, že se jednalo o policistu. Muž však nepodával instrukce, ale naopak se snažil situaci uklidnit. Události se tehdy věnoval ve svém blogu analytik Roman Máca.

HOAX: Prymula hrobníkem

Na internetu se také šíří hoax o tom, že prý ministr zdravotnictví Roman Prymula vlastnil živnost na pohřební službu. Fotografie má částečně reálný základ, když ministr měl živnost poradenství v oblasti odborných studií, dále pak na výzkum a vývoj v oblasti přírodních věd a rovněž na mimoškolní vzdělávání. Živnost pozastavil 22. září. Samozřejmě ovšem neměl živnost na pohřebnictví. Fotomontáž jako vtip ze začátku šířila recesistická stránka Artmen.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.