Jedno z tvrzení, která hodně zaznívají na dezinformačních webech je, že Wu-chan bylo první město na světě plně pokryté 5G technologií a následně zde propukla pandemie COVID-19. S tímto například pracuje web Arfa.cz známého dezinformátora Ondřeje Höppnera. Vše na základě videa Thomase Cowana, o kterém psal nedávno projekt COVID-19.cz.

A jak to tedy je ve skutečnosti? První 5G síť byla spuštěna už v roce 2013 v Japonsku. Postarala se o to společnost Nippon Telegraph and Telephone. 12. května 2013 rovněž i společnost Samsung Electronics uvedla, že vyvinula systém „5G“. Už v dubnu loňského roku tři jihokorejští mobilní operátoři spustili komerční provoz telekomunikačních služeb páté generace (5G). Jižní Korea se tak stala první zemí na světě, která zavádí celoplošný provoz. Prvním městem v Číně, které bylo zcela pokryto 5G sítí, se stala Šanghaj. To je přes 800km od místa epicentra nákazy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.