České dezinformační weby šíří virální video od Dr. Thomase Cowana, amerického holistického lékaře, u něhož nyní probíhá disciplinární řízení z důvodu nelicencovaného prodeje léku. Dr. Thomas Cowan ve videu předkládá několik vlastních teorií o tom, co je to vir obecně, jak vzniká a jaké jsou reakce lidského těla na elektromagnetické záření. Hrubě přitom manipuluje s poznatky biologie a fyziky. Dle Cowana virové onemocnění vzniká jako reakce těla na nový druh elektromagnetického záření, se kterým se setkává. V českém prostředí video šíří například web AC24, Dary od přírody, nebo Pravdive.eu. Video šíří i známý aktivista prokremelské dezinformační scény Jiří Černohorský a to i s nesmyslným úvodem o 5G v Napajedlech. Tvrzení ve videu byla již ověřena CBC a byla shledána nepravdivými.

Autor uvádí, že viry jsou výměšky toxické buňky, k jejichž úniku dochází při její otravě, tím popírá už podstatu biologie. Viry jsou ve skutečnosti nebuněčné organismy na pomezí živé a neživé hmoty. Skládají se z virové kapsidy, ve které je uložena genetická informace viru ve formě DNA nebo RNA. Virus je inertní pro živé organismy, dokud se nenaváže na specifickou buňku. Pokud k dojde k navázání, uvolní svůj genetický materiál a využije buněčné mechanismy hostitelské buňky ke své reprodukci. Informace tak popírá základy virologie a buněčné teorie.

Autor dále spojuje zavedení rádiových vln s otravou biologických systémů, a tím se dopouští hrubých spekulací. Zavedení rádiových vln v roce 1917 spojuje se španělskou chřipkou. Při vlivu elektromagnetického záření na živý organismy je nutné posuzovat jak expozici záření, tak jeho frekvenci, což se reálně při vyhodnocování případných zdravotních rizik ze strany státních úřadů i vědeckých institucí děje. Veřejné rádiové vysílání bylo zavedeno až v roce 1920, tedy dva roky po vypuknutí epidemie Španělské chřipky. Navíc samotný lidský organismus je velký elektromagnetický systém.

Autor dále uvádí, že jsme do Van Allenova pásu umístili satelity, které vyzařují radioaktivní frekvence. Umístění satelitu do tohoto pásu ale neznamená, že satelit bude vysílat na zem ionizující záření. Anténa satelitu bude vysílat zpět na pracovní frekvenci. Pracovní vlnová délka telekomunikačních satelitů se pohybuje v rozmezí cetimetru (cca 3-30 GHz). I kdyby tomu tak bylo, složení zemské atmosféry odstiňuje ionizující záření. Autor také nesprávně uvádí, že kolem země je nyní 20 tisíc satelitů, ve skutečnosti Zemi k dnešnímu dni obíhá 2 218 satelitů.

Nepravda je také to, že koronavirová epidemie je nejhorší v zemích, které zavedli 5G sítě. Například Írán, který patří k jedněm z epidemií nejpostiženějších zemí, nemá žádný 5G vysílač. V Brazílii se vysílače nacházejí jen na pár místech. Autor tak navazuje na velmi široce rozšířenou dezinformaci o tom, že příčinou úmrtí není covid-19, ale právě síť 5G. V tomto ohledu se tak pouze připojuje k řadě dalších šiřitelů konspiračních teorií.

Co se týká úvodu, který šíří Jiří Černohorský, v Napajedlech samozřejmě žádná 5G síť není. Na šířící se video jako první upozornil Deník.cz. 16. května 2020 se na YouTube objevilo video, které během čtyř dnů dosáhlo více než 24 tisíc zhlédnutí. Autor v úvodu odkazuje na informaci Seznam Zpráv o kuriózním případu, který se stal v dubnu ve Zlínském kraji. V prodejně COOP v Napajedlích se intenzivně šířila nákaza, přestože se v ní dodržovala předepsaná hygienická nařízení. Autor na internetu si zjistil adresy provozoven COOP v Napajedlích a pomocí funkce Street View objevil na nedalekých panelových domech vysílače, které označil za vysílače sítě 5G. Jeho teorie má však zásadní slabinu: podle informací ministerstva průmyslu a obchodu z prosince loňského roku byla k testování 5G technologie v Česku vybrána následující pětice měst: Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. V některých městech testování už proběhlo, v některých se teprve chystá, v žádném případě však mezi ně nepatří Napajedla. Faktem je, že se zatím neprokázalo jakékoliv zdravotní riziko v souvislosti s 5G sítěmi. Více si o tom můžete přečíst například v tomto rozsáhlém článku.


Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19@dezinfoservis.cz

Kontakty na ověřovatele:

    • Adriana Černá – adriana.cerna@pinf.cz
    • Vojtěch Bruk – vojtech.bruk@gmail.com
    • Jaroslav Valuch – jaroslav.valuch@tol.org

      Článek doplnil: Jan Cemper