Na sociálních sítích (1, 2), ale i jinde na internetu, se šíří údajné „Vyjádření pracovnice KHS k pandemii.” Pandemie je v textu uvedena v uvozovkách.

Hoax začíná takto:
„Komentář dlouholeté pracovnice Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, paní Evy Trávníčkové k této „PANDEMII“ ! Konečně se ozval nějaký hygienik. Proč se nepostaví na odpor všichni hygienici a odmítnou se účastnit státního megapodvodu a provádět nepřesné testy? „Výjimečný stav v ČR byl vyhlášen na základě pouhé přítomnosti SARS-CoV-2 na našem území.“ Můj komentář: Tuto skandální formulaci politiků si můžete ověřit na stránkách ministerstva zdravotnictví i vnitra. Virů je v nás i kolem nás neustále obrovské množství, vč. respiračních. (…) Jako dlouholetá pracovnice odd. epidemiologie KHS JČ. kraje, která mnoho let hlásila i počty akutních respiračních infekcí v JČ. kraji sděluji, že EPIDEMICKÝ PRÁH stav, kdy se vyhlašovala epidemie akutních respiračních infekcí) je stanovený počtem 1.600 nemocných na 100.000 obyvatel (to je přibližně město Č. Budějovice), tedy 16.000 nemocných na milion obyvatel přibližně Praha), tedy 160.000 nemocných při počtu 10 milionů obyvatel přibližně ČR). (…) Víte o tom, že dle platných metodik SZÚ (Státní zdravotní ústav) zemřelo v sezóně 1995/96 podzim 1995 až jaro 1996) s klinickými příznaky chřipky (kmen H3N5) kolem 12 000 lidí?!!“

Naše hodnocení: Nepravda.

Odůvodnění: Žádná Eva Trávníčková není zaměstnankyní Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Potvrdila to KHS Jihočeského kraje. Je jednoduché dohledat, že Eva Trávníčková provozuje „Školu přírodního léčení Tilia“ a na KHS skončila v roce 2009, jak sama uvádí. Na sociální síti Facebook šíří dezinformace všeho druhu, počínaje dezinformačním projektem Otevři svou mysl a konče slovenskými neonacistickými projekty.

V samotném textu uvádí mnoho nepravd. Tvrdí například, že epidemiologický práh je stanoven na 1 600 nemocných na 100 000 obyvatel. Nepíše však, že to platí výhradně u chřipky. „Epidemie je neobvykle vysoký výskyt infekčního onemocnění (nákazy) osob na omezeném území během definovaného časového úseku. Označuje se tak situace, kdy je výskyt určitého onemocnění výrazně vyšší než obvykle očekávaný výskyt tohoto onemocnění v závislosti na místě a čase. Termín “výrazně převyšuje” se v různých státech světa definuje různě. Lze totiž sledovat různé ukazatele: úmrtnost, počet nových onemocnění, počet pracovních neschopností, množství prodaných léků,“ zní skutečná definice epidemie. A teď tedy bod po bodu. Ukazují ukazatele neobvyklou úmrtnost? Ano. Roste počet nemocných? Ano. Roste počet pracovních neschopností? Ano. Známe skutečně prokázaný lék na COVID-19? Bohužel ne. Definice epidemie je tedy splněna ve všech bodech.

Údaj 12 000 úmrtí na chřipku během chřipkové sezony 1995/1996 je nepravdivý. Například Ústav zdravotnických informací a statistik hovořil v roce 2000 o 5 tisících úmrtí obecně následkem respiračních onemocnění. Zdravotnická ročenka z roku 1995 píše o 2675 úmrtích zapříčiněných nemocemi dýchací soustavy u mužů a o 2401 úmrtích u žen.  I pozdější odhady byly opatrnější. „V roce 1995 tady byla epidemie sezónní chřipky, kde jsme zaznamenali exces, tedy nárůst úmrtí celkový o téměř 6 tisíc případů, čili to byla, myslím si velká epidemie zapříčiněná tehdy virem H3N2,“ řekl v roce 2013 tehdy hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. V souvislosti s COVID-19 zemřelo k 12. lednu 2021 v ČR 13 485 osob. Skutečná čísla však budou pravděpodobně mnohem vyšší. Jen mezi 41. a 49. týdnem 2020 zemřelo nad průměrem za dané období za posledních 5 let navíc téměř 12 000 lidí. Bohužel se dá očekávat, že nadprůměrná úmrtnost bude i nadále zvýšená a počet obětí COVID-19 přesáhne za letošní sezonu 20 000 lidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.